Evden Ek İş Yurtdışı İşçi Eleman Alımı Icra eden Ülkeler

Yurtdışı İşçi Eleman Alımı Icra eden Ülkeler


Birçok işçi yurt dışına çıkmanın yolunu ararken değişik ülkelerde ki şirketlerde personel açığı için yurt dışından göç almaktadır. Bu ülkelerden bazıları Türk işçileri memnuniyetle karşılarken bazıları gereksinim duymayabilir.  Her ülkenin kalkınma şekli değişik olduğundan bu tabi bir durumdur. Türkiye’nin yurtdışında en fazlaca etkinlik gösterdiği alanlar: İnşaat “Bazı Türk firmaları 49 ayrı ülkede etkinlik gösteriyor” Petrol, doğalgaz maden arama ve çıkarma; bilişim sıhhat, eğitim, çevirmenlik alanlarında Türk çalışanları, yurtdışında iş bulabiliyor. Yapılması ihtiyaç duyulan tek şey bu firmaları araştırıp yazışma oluşturmak; internet sayfalarını araştırmak ve açık pozisyonlar için müracaat yapmak. Peki, yurtdışı işçi eleman alımı meydana getiren ülkeler hangileri? İşte detaylar…

Yurtdışına işçi göçü sebepleri nedir?

Son olarak göçmenlik politikaları; yurtdışında iş imkânı arayan gurbetçilerin aklında sual işareti olarak kaldı.

  • Ülkede artan işsizlik, artan ekonomik durgunlukla beraber birçok şirket işçi çıkarmaya devam ediyor.
  • Kaliteli üretimin gereğince yapılamaması sonucu dış pazara açılamama
  • Asgari ücretin altında ucuz işgücü arayışı.
  • Özgür piyasa rekabetinin avantajlarını doğru kullanamamak
  • Türkiye’ de sektörlerin gelişmemesi ve istihdam sağlayamaması.
  • Gelir-gider dengesindeki negatif eşitsizlik.

 İşte bu benzer biçimde negatif etkenler yurtdışı işçi göçüne sebep olmaktadır.

Yurt Dışı İşçi, Eleman Alımı Icra eden Ülkeler

Yurtdışına gitmek isteyen çalışanların hayalinde, yaşam oluşturmak istedikleri belli başlı ülkeler vardır. Bu ülkelere gitmek hakikaten mantıklı mıdır? Ya da buralara iş için gitmek ihtiyaçlarınıza çözüm olacak mı? Beklentilerinizi karşılayacak mı? Tüm bunlar cevaplanması ihtiyaç duyulan sorular arasındadır. Yurtdışı işçi eleman alımı meydana getiren ülkeler hangileridir?

ABD Birleşik Devletleri: ABD göçmenlerin en fazlaca başvurdukları ülkedir. Oysa ABD yaşam bakımından, pahalılık yönünden, sıhhat alanındaki aşırıya giden ücretlendirmeleriyle ve güvenlik sorunları “gettolar” sebebiyle pek fazlaca dezavantaja haiz bir devlettir. Üstelik Meksika, Rusya, Brezilya ve Ortadoğu ülkelerinden yoğun işçi “göç baskısı” altındadır bu sebeple fazlaca katı göçmen politikalarına haiz bir ülkedir. 

Kanada: Kanada, ABD kıtasının şimal bölümünde olan, göçmenler için daha yüksek standartlarda bir yaşam sunan ve devamlı işçi göçü olan ülkelerden birisidir.

Avustralya: Avustralya, Dünya’da işçilerine prestijli haklar tanıyan ülke olsada, göçmen politikaları fazlaca katı bir ülkedir. Bilhassa teknik ve işçi personel açığı bulunan ülkede en fazlaca sıhhat ve eğlence sektöründe elemanlara gereksinim duyuluyor.

Avrupa Ülkeleri: Almanya, Hollanda, İtalya benzer biçimde gelişmiş Avrupa ülkeleri. Bazı ülkeler artan yaşlı nüfus ve açık kalan pozisyonlar sebebiyle çoğunlukla dışardan göç almakta. Oysa Avrupa’da kendi içinde bir mekanizmaya haiz. Bu kıtada bazı ülkeler ötekiler kadar varlıklı olmadığından çoğunlukla göç vermektedir. Sözgelişi Yunanistan, Romanya, Litvanya benzer biçimde ekonomisi zayıf ülkeler dışarıya göç vermektedir. İngiltere bilhassa son zamanlarda göç almama mevzusunda sıkı bir politika izler. Sanayisi gelişmiş ülkelerse fabrikalarda çalıştırmak suretiyle Türk işçileri tercih etmeye devam ediyor.

Yurtdışı İşçi Alımı Icra eden Öteki Ülkeler

Rusya, Katar, Azerbaycan… Yazımızın başlangıcında Türk inşaat sektörlerinden ve yurt dışı çalışmalarından bahsetmiştik. Bu firmalar Asya ve Afrika kıtasında, onlarca ülkede etkinlik göstermektedir.

Rusya çağdaş yapılaşmanın azca olduğu bir ülke ve inşaat alanında devamlı personele gereksinim duyuluyor. Azerbaycan Çarlık Rusya döneminden sonrasında hala gelişmekte olan ve inşaat istihdamının yüksek olduğu bir ülke ve son olarak da Afrika gelişmekte olan bir kıtadır. Buralar Tür inşaat firmalarının sıkça personel gönderilmiş olduğu yerlerden. Katar ise fazlaca varlıklı kaynaklara haiz, yaşam standardı yüksek ülkelerden.

Ne olursa olsun okuyun: Yurtdışında Çalışacak İşçi Arayan Firmalar


Evde Yurtdışı İşçi ek işi nasıl yapılır ?

Evde Yurtdışı İşçi Ek işi sayesinde para kazanmak ister misiniz? Yurtdışı İşçi ek iş yapmak ücretsizdir.

Yapmanız gereken sadece aşağıdaki iletişim formundan “AD-SOYAD ve YORUM alanına Yurtdışı İşçi ek işini yapmak istiyorum yorumunuzu bırakarak, sitemizin sizi ilgili firmaya ilgili Yurtdışı İşçi ek iş için yönlendirmesini sağlar.”. E-POSTA adresinizi doğru yazınız. Yurtdışı İşçi ek işi için en kısa sürede sizlere geri dönüş eposta adresinize yapılacaktır.
Evden ek iş yaparak para kazanmak için Yurtdışı İşçi ek işi için yorum yapmanız.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir