Evden Ek İş Valilik Maddi Yardımı Iyi mi Alınır?

Valilik Maddi Yardımı Iyi mi Alınır?


Son yüzyılın en büyük salgını olan korona virüs sebebiyle ekonomik anlamda zor bir dönemden geçen vatandaşlara yönelik yardımların kapsamı genişletilerek devam ediyor. Devlet kurumları tarafınca her yıl tertipli olarak meydana getirilen toplumsal destek sunar de daha ilkin tespit edilmiş olan hanelere veriliyor. Bilhassa salgının ekonomik ettiklerinden negatif bir halde etkilenen ailelerin sayısında görülen artış sebebiyle yapışan yardım kalemleri arttırılmış ve daha oldukça gerekseme sahibine ulaşılması hedeflenmiştir. Dolaysıyla birçok kurumun yapmış olduğu destek sunar haricinde Valilik maddi yardım iyi mi alınır? Sorusunun cevabı da pek oldukça vatandaşımız tarafınca araştırılıyor. Bugünkü yazımızda tüm devlet kurumları tarafınca meydana getirilen maddi yardımların neler bulunduğunu ve bu yardımların iyi mi alınacağına dair detayları derledik. İşte detaylar…

Toplumsal Yardım Iyi mi Alınır?

Devlet tarafınca fukara ve gerekseme sahibi olan ailelere meydana getirilen maddi yardımlar devam ediyor. Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı bünyesinde yürütülen toplumsal yardım paketlerinin bilgileri de kamuoyuna duyuruldu. Sokağa çıkma kısıtlamalarına takılan vatandaşların ise başvuruları pozitif sonuçlandığında ödemelerinin ikamet adreslerine yapılacağı da ilgili kurumlar tarafınca açıklandı. Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına meydana getirilen başvurular titizlikle incelendikten sonrasında gerçek sahibi olan ailelere ise ödemeleri yapılıyor.

Peki, bu yardımlar kapsamında bulunan valilik maddi yardımı iyi mi alınır? Birçok vatandaşımız sunulan bu yardımlara yetişme mevzusunda mesele yaşadığını belirtiyor. Bunun en büyük sebeplerinden biri ise başvuruların e-devlet üstünden yapılmasından dolayı e-devlet şifresi olmayan vatandaşların başvurularını hala gerçekleştirememesi. Ek olarak gerek kaymakamlıkların gerekse valiliklerin yapmış olduğu maddi yardımlardan her Türk vatandaşı yararlanamıyor. Birçok değişik kalemde ödenen toplumsal yardımlara başvuracak olan kişilerin ise belli şartları taşıması gerekiyor. Nakit, kira, giyecek, eğitim, sıhhat, yakacak vb. alanlarda meydana getirilen toplumsal yardım müracaat şartlarını şöyleki sıralamak mümkün:

 • Herhangi bir geliri olmayan aileler
 • Toplumsal güvenlik girişi olmayan vatandaşlar
 • Maddi durum belirli bir gelirin oldukça altında olan kişiler
 • Emekli maaşı ya da anne-babadan kalma bir maaş ödemesi almayan kişiler
 • Gayrimenkul ve vasıta benzer biçimde bir mala haiz olmayan kişiler
 • Ekonomik durumu fena olup eğitim harcamalarını karşılamayan aileler

Yukarıda saydığımız dar gelir grubunda yer edinen yurttaşlarımız kaymakamlıklar ve valiliklerde bulunan Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurularını yaparak devletin sunmuş olduğu bu toplumsal yardımlardan faydalanabilirler. Söz mevzusu olan bu yardımlara müracaat yapmak istediğinizde aşağıdaki belgeleri ilgili kuruma ibraz etmeniz gerekiyor. Bu belgeler şöyleki sıralanıyor:

 • C kimlik belgesi ve fotokopisi
 • İkametgâh adresinizi gösteren belge. (Bu belgeyi muhtarlık ya da nüfus müdürlüklerinden alabilirsiniz.)
 • Gelirinizin olmadığına dair meydana getirilen gelir testi
 • Eğer kira yardımı talebinde bulunacaksanız buna istinaden dilekçe.
 • Sadece kira yardımı alabilmeniz için herhangi bir işte çalışmıyor olmanız ve hiçbir şekilde gelirinizin olmaması gerekiyor. Emekli maaşı ya da dul-yetim maaşı alanlar ile üstüne kayıtlı otomobil ve konut olanlarda kira yardımından yararlanamaz.
 • Toplumsal yardım desteklerine yaptığınız başvurular en geç 15 gün içinde incelenmekte ve pozitif olması halinde tarafınıza ödemeler yapılmaya başlanmaktadır.

İhtiyaç Sahibi Ailelere Meydana getirilen Yardımlar Nedir?

Maddi durumu olmayan yurttaşlarımıza geçimlerini sağlayabilmeleri için meydana getirilen toplumsal destek sunar hızla devam ediyor. Şu ana kadar 4 milyon haneye ulaşıldığını ve ödemelerinin yapıldığını belirten Bakanlık yetkilileri, gerekseme halinde bu kapsamın daha da genişletileceğini ve meydana getirilen maddi yardımların arttırılacağını belirtti. Başta Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı çatısı altında faaliyetlerini sürdüren Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, valilikler, kaymakamlıklar, belediyeler ve hususi derneklerin maddi yetersizliğe düşen yurttaşlarımıza ulaşmaya devam ediyor. Bunun yanı sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan tarafınca başlatılan “Biz bizlere yeteriz Türkiye” kampanyasına da hayırsever yurttaşlarımız tarafınca bağışlar toplanıyor. Bu kampanya ile toplanan ortalama 2 milyon liranın da gene gerekseme sahiplerine ulaştırılması amaçlanıyor. Tüm ülke çapında birlik ve beraberlik şuuru ile bu salgının yarattığı ekonomik dalganın en kısa süre içinde denetim altına alınması hedefleniyor. Peki, şimdiye kadar gerekseme sahibi ailelere meydana getirilen yardımlar nedir? Değişik başlıklarda meydana getirilen yardım kalemlerini şöyleki sıralayabiliriz:

 • Yoksul ailelere meydana getirilen devlet yardımı
 • Toplumsal hizmetler para yardımı
 • Barınma ve kira yardımı
 • Kaymakamlık ve valilik yardımları
 • Yoksulluk maaş ödemeleri
 • Engelli, gazi ve şehit yakınlarına meydana getirilen toplumsal yardımlar
 • Yaşlı kişilere meydana getirilen toplumsal yardımlar
 • Eğitim yardımları
 • Talebe bursları
 • 65 yaş üstü kişilere ödenen yaşlılık maaşı

Yoksul Ailelere Meydana getirilen Devlet Yardımları?

Belediye, kaymakamlık ve valilik maddi yardımı iyi mi alınır, sorunuza yukarıda detaylı bir halde açıklamaya çalıştık. Toplumsal devlet politikasıyla her yıl tertipli olarak fukara ailelere meydana getirilen maddi yardımlar gerekseme sahibi ailelere ödenmeye devam ediyor. Korona virüs kapsamında Faz 1, Faz 2 ve Faz 3 kapsamında extra meydana getirilen ödemeler de bu yardımlara eklenince ülkemizin dört bir köşesindeki muhtaç ailelere ulaşılıyor. Faz kapsamında meydana getirilen yardımların kapsamları ise fukara ailelere meydana getirilen devlet yardımlarından farklılık arz ediyor. Yoksulluk yardımı alabilmek için o kişinin hiçbir şekilde gelirinin ve toplumsal güvencesinin olmamasına dikkat ediliyor. Ayni ve nakdi olarak meydana getirilen yardımlar bu sıkıntılı süreçte yurttaşlarımızın bir nebzede olsa rahatlamasını sağlıyor. Peki, yoksulluk maaşı kimlere ödeniyor?

Yoksulluk Maaşı Kimlere Ödeniyor?

Devletimiz tarafınca muhtaç ailelere yönelik meydana getirilen yardımlardan biri de yoksulluk maaşı ödemeleridir. Muhtaç aylığı olarak da malum yoksulluk aylığına başvurabilmek için kişilerin belli şartları taşıması isteniyor. Bu şartlar içinde; toplumsal güvencesi ve hiçbir geliri olmamasının yanı sıra müracaat meydana getiren kişinin yada aile bireylerinden birinin üstüne kayıtlı gayrimenkul ve aracın olmaması gerekiyor. Bu şartları taşıyan kişilerin yaşadıkları il ve ilçelerdeki Toplumsal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakıflarına lüzumlu belgelerle başvurması gerekiyor. İl ve ilçelerde kaymakamlık ve valilik bünyesinde hizmet veren SYD Vakıfları lüzumlu incelemeleri yaptıktan sonrasında muhtaç ailelerin yoksulluk aylığı alıp alamayacağına karar veriyor. Başvurunuzun pozitif olarak neticelenmesi durumunda ise her ay ödemeniz yapılmaya başlanıyor.

Ne olursa olsun okuyun: Kaymakamlık Maddi Yardım Başvurusu


Evde Valilik Maddi ek işi nasıl yapılır ?

Evde Valilik Maddi Ek işi sayesinde para kazanmak ister misiniz? Valilik Maddi ek iş yapmak ücretsizdir.

Yapmanız gereken sadece aşağıdaki iletişim formundan “AD-SOYAD ve YORUM alanına Valilik Maddi ek işini yapmak istiyorum yorumunuzu bırakarak, sitemizin sizi ilgili firmaya ilgili Valilik Maddi ek iş için yönlendirmesini sağlar.”. E-POSTA adresinizi doğru yazınız. Valilik Maddi ek işi için en kısa sürede sizlere geri dönüş eposta adresinize yapılacaktır.
Evden ek iş yaparak para kazanmak için Valilik Maddi ek işi için yorum yapmanız.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir