Evden Ek İş Uzlaştırmacı Olmak İçin Neler Lüzumlu? Uzlaştırmacı Iyi mi Olunur

Uzlaştırmacı Olmak İçin Neler Lüzumlu? Uzlaştırmacı Iyi mi Olunur


Günümüz şartlarında oldukça yüksek bir kazanç getiren uzlaştırmacı olmak için neler yapılması icap ettiğini biliyor musunuz? Dünyada giderek popülerliğini artıran mesleklerden kabul edilen uzlaştırmacılık, vatanımızda de son yıllarda yaygınlaşmaya süregelen meslek türlerinden biri olarak öne çıkıyor. Peki, uzlaştırmacı kimdir, kimler uzlaştırmacı olabilir, uzlaştırmacı olmak için hangi eğitimler alınmalıdır? benzer biçimde soruların cevaplarını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin…

Uzlaştırmacı Kimdir, Kimler Uzlaştırmacı Olabilir?

Uzlaştırmacı, davalı olan tarafların mahkemeye başvurmadan ilkin bir bilir kişinin nezaretinde aralarındaki sorunların giderilmesini elde eden kişilere verilen ünvandır. Türkiye’de oldukca yeni bir uygulama olan uzlaştırmacılık müessesiyle mahkemelerin iş yükünün azaltılması hedefleniyor. Hakkaniyet Bakanlığı tarafınca başlatılan “Uzlaştırmacı” mesleği ile ilgili tüm süreçlerin Altenatif Çözümler Daire Başkanlığı tarafınca yürütülmesine karar verilmiştir.

Mevzu kapsamında uzlaştırmacı olarak vazife meydana getirecek olan kişilere verilecek olan eğitim Sakarya Üniversitesi’nin yetkisinde gerçekleştiriliyor. SAÜSEM Müdürü Doç. Dr. Hayrettin Varlıklı tarafınca meydana getirilen açıklamalarda “Türkiye’de uzlaştırmacılık mesleğinin oldukca daha yeni olduğu ve alınan nitelikli eğitimler sonrası davalı olan iki tarafında lehine sonuçlanacak kararların oldukca kısa bir süre içinde alınabileceği” yönündeki mühim mesajlar kamuoyuna duyuruldu. Bundan dolayı artık davalılar mahkeme salonlarındaki uzun bekleyişlerden kurtulacak ve aralarındaki anlaşmazlıkları daha kolay çözüme ulaştıracaklardır.

Özetlemek gerekirse toparlayacak olursak, iki taraf içinde “uzlaşma” sağlaması için görevlendirilen uzlaşmacılar, hakkaniyet sisteminin de iş birliği ile daha net çözüm üretecekler ve böylelikle hem mağdurların zararları giderilecek hem de suçu işleyen kişilerin topluma entegre olmaları sağlanacaktır. Peki, bu mesleği kimler yapabilir?

Kimler Uzlaştırmacı Olarak Vazife Alacak?

Uzlaştırmacı olmak için eğitimlere katılacak olan adayların; üniversitelerin Hukuk Fakültesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve İktisat Fakültesi lisans bölümlerinden mezun olmaları gerekmektedir. Bu fakültelerden açık ya da örgün öğretim farketmez mezun olan adaylar, uzlaştırmacılık eğitimlerine katılabilirler. Ek olarak ilgili fakültelerden mezun olan adaylardan; Ceza Hukuku (Genel ve Hususi Hükümler), Ceza Muhakeme Hukuku, Hukukun Temel Kavramları, Tecim Hukuku, İş Hukuku, Hukuk Başlangıcı, İş Hukuku ve Toplumsal Güvenlik Hukuku, Borçlar Hukuku benzer biçimde derslerden minimum ikisini alma şartı da aranmaktadır.

Uzlaştırmacı Olmak İçin Neler Lüzumlu?

Hakkaniyet Bakanlığı tarafınca belirlenen kurumlarda 48 saatlik bir örgün eğitimin peşinden adaylar bir sınava doğal olarak tutuluyor ve başarı göstermiş olan kişiler “uzlaştırmacı” unvanına haiz oluyor. Ondan sonra bu kişiler mahkemelerde ve öteki kurumlarda uzlaştırmacı olarak vazife alabiliyor.

Şu an için Sakarya Üniversitesi tarafınca verilen uzlaştırmacı eğitimleri kafi katılım sağlandığı takdirde Türkiye genelinde birçok merkezde gerçekleştirilmesi amaçlanıyor. 36 saatlik kuramsal eğitimin peşinden 12 saatli bir uygulamayla toplam 48 saat eğitim gören uzlaştırmacı adayları Hakkaniyet Bakanlığı’nın düzenlemiş olduğu sınava girerek belirli bir başarı oranını tutturmaları gerekiyor. Azca öncede belirttiğimiz benzer biçimde uzlaştırmacı olmak için ilgili fakültelerden mezun olan adayların ilaveten bu eğitimlere de kayılması gerekiyor. Vatanımızda yeni yeni yaygınlaşamaya süregelen uzlaştırmacılık mesleğinin aylık kazancının yüksek olması ise değişik bir sektörde çalışmak isteyen adayların bu alana yönelmelerini artırmıştır. Peki, uzlaştırmacılar ayda kaç lira kazanıyor?

Kesinlikle okuyun: Danışmanlık Yaparak Para Kazanmak

Uzlaştırmacı Olarak Ayda Kaç Para Kazanılır?

Uzlaştırmacı olarak vazife icra eden kişilerin ayda ortalama olarak 16 bin lira kazandıkları biliniyor. Doğal olarak bu sayı bir uzlaştırmmacının bir ay içinde bakmış olduğu dosya sayısına ve uzlaştırdığı davalı sayısına nazaran farklılık gösterebiliyor. Bir uzlaştırmacının aylık gelirini belirleyen en mühim kriter ise her iki tarafında uzlaşmayı kabul etmesi ve dosyanın kapatılmasıdır. Bundan dolayı iyi bir uzlaştırmacı bununla beraber ikna gücü güçlü olan kişidir.

Bundan dolayı size verilen her bir dosyadan, eğer taraflar uzlaştırmayı kabul etmezse 150 lira kazanabilirsiniz. Taraflar uzlaşmayı kabul ederse fakat uzlaşma sonuçlanmazsa bir dosya için 200 TL gelir elde edersiniz. Uzlaştırmanın pozitif yönde neticelenmesi durumlarında ise kazancınız iki katına çıkar ve bir dosya için 400 lira bir gelir elde edebilirsiniz. Bir ayda 40 dosyayı pozitif yönde olarak sonuçlandırdığınızı düşünürsek aylık kazancınız 16 bin liraya geldiğini görmüş olacaksınız. Duruma bir de tersten bakacak olursak. Diyelim ki aldığınız hiçbir dosyayı uzlaştırma ile sonuçlandıramadınız. Bu durumda gene 40 dosya baktığınızı düşünürsek ayda 6 bin lira benzer biçimde bir kazanç elde edebilirsiniz. Günümüz şartlarını düşündüğümüzde bu rakamların oldukça iyi bulunduğunu söyleyebiliriz.

Hakkaniyet Bakanlığı’nın yapmış olduğu son açıklamalara nazaran vatanımızda 600 binden fazla dosyanın uzlaştırmacı beklediğini düşünürsek eğer kendinizi bu alanda ıspatladıysanız ayda oldukca daha çok dosyayı sonuçlandırarak devasa yükseklikte bir kazanca haiz olabilirsiniz. Eğer sizde uzlaştırmacılık mesleğinin niteliklerine uygun olduğunuzu düşünüyorsanız Sakarya Üniversite’nin resmî internet sayfasını ziyaret ederek uzlaştırmacılık eğitimlerine katılabilir ve kendinize yeni bir kariyer hedefi belirleyebilirsiniz.

Üstelik bu eğitimlere katılmak için İstanbul ya da Sakarya’da ikamet etmeniz gerekmiyor. Türkiye’nin birçok yerinde Sakarya Üniversitesi çatısı altında düzenlenen eğitimlere derhal başvurunuzu yapabilirsiniz. Daha çok detaylı bilgiye ulaşmak için Hakkaniyet Bakanlığı’nın ve Sakarya Üniversitesi’nin web sitelerini inceleyerek lüzumlu bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz.


Evde Uzlaştırmacı Olmak ek işi nasıl yapılır ?

Evde Uzlaştırmacı Olmak Ek işi sayesinde para kazanmak ister misiniz? Uzlaştırmacı Olmak ek iş yapmak ücretsizdir.

Yapmanız gereken sadece aşağıdaki iletişim formundan “AD-SOYAD ve YORUM alanına Uzlaştırmacı Olmak ek işini yapmak istiyorum yorumunuzu bırakarak, sitemizin sizi ilgili firmaya ilgili Uzlaştırmacı Olmak ek iş için yönlendirmesini sağlar.”. E-POSTA adresinizi doğru yazınız. Uzlaştırmacı Olmak ek işi için en kısa sürede sizlere geri dönüş eposta adresinize yapılacaktır.
Evden ek iş yaparak para kazanmak için Uzlaştırmacı Olmak ek işi için yorum yapmanız.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir