Evden Ek İş Umman'da Çalışmak, Yurt Haricinde Emek verme İmkanı

Umman’da Çalışmak, Yurt Haricinde Emek verme İmkanı


Umman’da çalışmak isteyen binlerce insan gösterilen ilanlara müracaat yaparak hayalini kurduğu işe haiz olabiliyor. Refah seviyesi üst düzeyde olan Umman, dünyanın 2. en büyük para birimine haizdir. 1 Umman Riyali (OMR) ortalama 14, 80 Türk lirası değerindedir. Yönetim şekli meşruti monarşi olan ülkenin nüfusu 4.425 milyondur. Resmi dini İslam olan ülkenin kullandığı anadil Arapçadır. Sadece halkın büyük bir kısmı İngilizce bilmekte ve bilhassa iş sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır. Nüfusun %75’i ibadilik mezhebine mensup Müslümanların oluşturduğu Umman’ın %30’unu ise Şii, Hindu ve Sünniler oluşturmaktadır.

Petrol kaynakları sebebi ile ekonomik durumu oldukça iyi olan Umman’ın başkenti Maskat’tır.  2. büyük şehri Salalah, yarı tropik iklimi, bembeyaz kumları, masmavi denizleri ve Hindistan cevizi ağaçları ile dünyanın saklı cennetlerine aday gösterilebilecek bir güzelliktedir.  Devlet ağırlık verdiği ummanda, gizli saklı kalmış vadiler, çöller ve birçok zamanı yer bulunmaktadır. Oldukça gezgin çeken ülkelerin başlangıcında gelen Umman, iş adamlarının yeni yatarım durağı olmayı başarmıştır.

Ummanda İş İmkanları

Büyük bir kısmı petrole dayalı olan Umman ekonomisi, gezim, endüstri ve data teknolojileri şeklinde alanlarda da yatırımlarını genişletmektedir. Ülkenin %49,5 endüstri sektörü oluştururken  %48,9’luk bölümünü hizmet sektörünü oluşturmaktadır. İklim koşullarının elverişsiz olması Umman’da tarımsal ekonominin gelişmesini engellemektedir. Umman’da çalışmak isterim diyenler için bilhassa inşaat sektöründe büyük bir iş olanakları bulunmaktadır. Başta yollar, köprüler, limanlar ve havalimanları olmak suretiyle Umman’da birçok alt ve üst yapı yapılmaktadır.

Umman’da meydana getirilen ve yapımı devam eden projelerin birçoğu Türk inşaat firmaları tarafınca yapılmaktadır. Bundan dolayı firmalar çoğu zaman beyaz yakalı mühendis ve muhasebecileri Türkiye’den istihdam etmektedir. Nitelikli personelin haricinde vasıfsız inşaat işçileri ve mavi yakalı işçilerde senenin belli dönemlerinde istihdam edilmektedir. Ek olarak Umman’da iş olanakları bir tek inşaat sektörü ile sınırı olan değildir. Ülkede gelişmeye süregelen bilişim sektörü, İngilizce ya da Arapça bilen bilişim personellerine gereksinim duymaktadır.

Umman Emek verme Vizesi

Türklerin Umman’da çalışmak için ilk olarak emek harcama vizesi alması gerekmektedir. Umman emek harcama vizesi almanın tek yolu, ülkede bulunan bir firmada iş bulmaktır. Umman’da iş bulunduktan sonrasında Umman’da çalışmak için işveren tarafınca bir davetiye mektubu yazılması gerekir. Umman Konsolosluğu’na giderek bu davetiye mektubu ile emek harcama vizesine müracaat yapabilirsiniz. Sadece vize alırken işverenin size sağlamış olduğu iş imkanları, özlük ve toplumsal hakların neler olduğu belirlenmiş olmalıdır.  Umman Konsolosluğu’na yaptığınız müracaat neticesinde Umman Emek verme Bakanlığı 2 yıla kadar geçerli olan Umman emek harcama vizesine verecektir.

Umman’da İşçi Maaşları

Ummanda çalışmak isteyen kişiler ilk olarak asgari ücret araştırması yapmaktadır. Ülkede asgari ücret ortalama 625 Riyal doğrusu Türk parasıyla 9 bin TL civarındadır. Ülkede firmaların birçoğu Dolar ve Euro üstünden maaş ödemesi yapmaktadır. Ummanda çalışmak için inşaat firmasında göreve süregelen vasıfsız işçiler 1300 –  1500 dolar içinde kazanmaktadır. Asgari tutara yakın olan vasıfsız işçi maaşları Türkiye şartları düşünüldüğünde oldukça iyi bir kazanç kapısıdır. Mesleğinde deneyim kazanmış ve üniversite mezunu olan muhasebecilerin maaşları 1700 ile 2 bin Dolar içinde iken makine operatörlerinin maaşları 3.000 Dolar’a kadar yükselmektedir. Umman’da çalışan mühendis ve mimarların maaşları ise 2500 ile 3500 Dolar içinde değişmektedir.

Ummanda averaj maaşlar şu şekildedir;

 • Alan kişi Hizmetleri: 1300 Dolar
 • Kaynak Ustası: 2050 Dolar
 • Vinç Operatörü: 2350 Dolar
 • Mimar: 2.600 Dolar
 • Makine Mühendisi: 2750 Dolar
 • Mühendis: 3.000 Dolar
 • Elektrik Mühendisi: 3050 Dolar
 • Yazılım Geliştirici: 3100 Dolar
 • Proje Yöneticisi: 3250 Dolar
 • Dişçi Ve Hekim: 5000 Dolar

Umman’da Yaşam Giderleri

Umman’da kazançlar kadar giderler de bir o denli yüksektir. Umman’da çalışmak isteyen kişilerin averaj bir ev için minimum 600 Dolar’ı gözden çıkarması gerekir. Besin tutarları düşünüldüğünde de bir şahıs için aylık besin harcaması minimum 400 Dolar’dır. 1 litre süt için 1.65 Dolar ödediğiniz ummanda, bir somun ekmek 1.10 Dolar’dır.  Ummanda öteki temel besin tutarları şu şekildedir;

 • Peynir (1 Kilogram): 6.60 Dolar
 • Yumurta (10’lu Paket): 3.64 Dolar
 • Patates: (1 Kilogram): 1.30 Dolar
 • Pirinç (1 Kilogram): 1.90 Dolar

Ummanda Ulaşım Ücretleri

Otobüs, taksi ve kişisel vasıta ile ulaşım sağlanabilen Umman’da, benzinin litresi 0.50 Dolar’dır. 100 Dolar fiyatına günlük şoförlü taksi kiralanabilen Umman’da mahalli ulaşım için tek kullanımlık biletler 80 Dolar’a satılmaktadır. Sadece ummanda devamlı toplu taşıma araçlarını kullanan kişiler 39 Dolar’a aylık kart satın almaktadır.

Ne olursa olsun okuyun: Yurt Dışındaki Firmalara İş Başvurusu Iyi mi Yapılır?


Evde Umman’da Çalışmak, ek işi nasıl yapılır ?

Evde Umman’da Çalışmak, Ek işi sayesinde para kazanmak ister misiniz? Umman’da Çalışmak, ek iş yapmak ücretsizdir.

Yapmanız gereken sadece aşağıdaki iletişim formundan “AD-SOYAD ve YORUM alanına Umman’da Çalışmak, ek işini yapmak istiyorum yorumunuzu bırakarak, sitemizin sizi ilgili firmaya ilgili Umman’da Çalışmak, ek iş için yönlendirmesini sağlar.”. E-POSTA adresinizi doğru yazınız. Umman’da Çalışmak, ek işi için en kısa sürede sizlere geri dönüş eposta adresinize yapılacaktır.
Evden ek iş yaparak para kazanmak için Umman’da Çalışmak, ek işi için yorum yapmanız.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir