Evden Ek İş TKDK Desteklenen İller ve Sektörler

TKDK Desteklenen İller ve Sektörler


Birçok alanda tarımsal faaliyetlerde bulunan çiftçilerimize çeşitli devlet kurumları tarafınca desteklemeler yapılıyor. Bu destek sunar; traktör alımı, hayvansal alanların modernize edilmesi, küçükbaş ve büyük baş hayvan alımı, tarımsal alet ve edevatların satın alınmasına kadar birçok kalemden oluşuyor. %70’e kadar varan bağışlama desteği imkânı sunan TKDK, çiftçiler için adeta can suyu olurken onların tarımsal faaliyetlerini daha da geliştirebilmelerine de imkân sağlıyor. Sadece bahsi geçen bu destekten yararlanmak isteyen çiftçilerimizin kurum tarafınca belirtilen belli koşulları taşımaları gerekiyor. Bu koşulların ilki ise TKDK desteklenen iller kapsamında bulunan bir bölgede ikamet ediyor olmanız. İkincisi ise TKDK’nın teşvik verdiği sektörlerde faaliyetlerde bulunmanız. Peki, TKDK nedir? TKDK bağışlama desteği iyi mi alınır? TKDK desteklenen iller hangileri? TKDK desteğinden yararlanma şartları nedir? Tüm bu dört gözle beklenen soruların cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

TKDK Nedir?

TKDK, 4 Mayıs 2007 tarihinde 5648 sayılı kanun gereği faaliyetlerine başlamış bir kurumdur. Açılımı, Ziraat ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu olan TKDK’nın müessese amacı, Avrupa Birliği ve internasyonal kuruluşlar tarafınca sağlanan kaynaklardan yararlanmak, ulusal kalkınma planı ve stratejilerinde öngörülen hedefler çerçevesinde kırsal kalkınmayı sağlamaktadır. Türkiye’de Besin, Ziraat ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı olarak hizmetlerini sürdüren TKDK, yönetimsel ve mali özerkliğe haiz, kamu tüzel kişiliğe haiz ve hususi bütçeli bir devlet kurumdur. Senenin belli dönemlerinde yapmış olduğu duyuruları takip eden çiftçilerimizin birçoğu çeşitli desteklerden yararlanabilmektedir.

TKDK Bağışlama Desteği Iyi mi Alınır?

TKDK yapmış olduğu desteklemeleri AB kapsamında “IPARD” programları ile hayata geçirmektedir. Meydana getirilen bu desteklemeler belirli illerde ve belirli sektörlere yönelik yapılmaktadır. Yazımızın devamında bulabileceğiniz TKDK desteklenen iller ve sektörlerden birinde faaliyetlerde bulunmak istiyorsanız ilk olarak bir proje hazırlamanız gerekiyor. Eğer hazırladığınız proje ilgili kurum tarafınca kabul edilirse %50-%70 içinde bir bağışlama desteği almaya hak kazanabilirsiniz.

Bu teşviklerden yararlanmak için desteklenen teşvik bölgelerinde yaşamanız ve TKDK tarafınca meydana getirilen teşvik duyurularını takip etmeniz gerekiyor. Bu yüzden desteklenen sektörlerin biri için doğru bir proje hazırlayıp duyuru tarihlerinde projenizi TKDK’ya sunduğunuzda incelemeye alınacak ve en kısa süre içinde pozitif ya da negatif olarak tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Projenizin kabul edildiğinde ise size bir sözleşme imzalatılır ve hibeniz banka hesabınıza yatırılır.

TKDK Hangi Sektörleri Destekliyor?

Ziraat ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu olan TKDK’dan bağışlama alabilmeniz için ilk olarak kurum tarafınca desteklenen sektörlerden birinde faaliyetlerde bulunmanız gerekiyor. Bunun yanı sıra gene TKDK tarafınca belirlenen illerden birinde yaşamanız da yapacağınız yatırım için destek alabilmenizi sağlıyor. Eğer desteklenen sektörlerden birinde yatırım yapmayı düşünüyorsanız ya da halihazırda desteklenen sektörlerdeki işletmenizi geliştirmek istiyorsanız TKDK’nın sunmuş olduğu %70’e varan bağışlama desteklerinden yararlanabilirsiniz. TKDK tarafınca desteklenen sektörler 4 başlık altında belirlenmiştir. 101, 103, 201 ve 302 kodları olarak açıklanan bu destek sunar kapsamında yer edinen sektörler şunlardır:

101 Kodu ile Desteklenen Sektörler:

 1. İnek, manda şeklinde süt üretimi icra eden tarımsal işletmelerin tümü
 2. Dana, düve, koyun ve keçi şeklinde kırmızı et üretimi icra eden işletmeler
 3. Hindi, tavuk ve bıldırcın şeklinde kanatlı sektörlerinde üretim faaliyetlerinde bulanan tesisler
 4. Yumdurt üretim yapmak için kurulan işletmeler

103 Kodu ile Desteklenen Sektörler:

 1. Süt ve süt ürünlerinin işlenmesi, paketlenmesi ve pazarlanmasına yönelik tesisler
 2. Kırmızı et ve et ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanmasına yönelik faaliyetler bulunan işletmeler
 3. Kanatlı et ve ürünlerinin (tavuk, hindi vb. beyaz et üretimi) işlenmesi ve pazarlanması
 4. Su ürünlerinin (balık vb.) işlenmesi ve pazarlanmasına yönelik faaliyetlerde bulunan tesisler
 5. Meyve ve sebzelerin işlenerek pazarlanmasına yönelik kurulan işletmeler

302 Kodu ile Desteklenen Sektörler:

 1. Arıcılık ve arı ürünlerinin çeşitlenip üretime katkı elde eden tesisler ve bu ürünlerin pazara sunulmasını kolaylaştıran işletmeler
 2. El sanatlarının desteklenmesi amacıyla bölgesel ürünlerin üretilmesine yönelik işletmeler
 3. Su ürünlerinin yetiştirilmesine yönelik kurulacak olan tesisler
 4. Bitkisel ürünlerin çeşitlendirilip üretime katkı sunacak olan tesisler
 5. Turizme yönelik faaliyetlerin desteklenmesi
 6. Yenilebilir enerji tesislerinin geliştirilerek kurulması
 7. Makine parkları ve güneş enerjisinden elektrik üretimi icra eden tesislerin açılması

Yukarıda saydığımız destek kodlarını incelediğinizde meydana getirilen desteklerin; tesis kurulumları, kurulan tesislerde üretilen ürünlerin pazarlanması ve ulusal değerlerimizin korunmasına yönelik üç değişik alana yayılmış olduğu görüyoruz. Belirtilen önlem kodlarına ilişkin müracaat formunu, müracaat yollarını ve öteki mühim bilgileri TKDK’nın resmî web sayfasından öğrenebilirsiniz.

TKDK Tarafınca Hangi İller Destekleniyor?

TKDK desteklenen iller öncelik sırasına gore belirlenmiş ve iki ayrı gruba ayrılmıştır. Bunlardan ilki, birinci uygulama döneminde yer edinen iller, diğeri ise ikinci uygulama döneminde yer edinen illerdir. Devletimizde TKDK’nın desteklediği iller şunlardır:

Birinci Uygulama Dönemine Ilişkin İller:

 • Ordu, Konya, Samsun, Sivas
 • Afyon, Amasya, Balıkesir
 • Çorum, Kahramanmaraş, Kars
 • Diyarbakır, Isparta, Erzurum
 • Malatya, Trabzon, Hatay
 • Tokat, Van ve Yozgat’tır.

İkinci Uygulama Dönemine Ilişkin İller:

 • Ankara, Ağrı, Aksaray, Ardahan
 • Aydın, Bursa, Burdur
 • Çankırı, Çanakkale, Denizli
 • Elâzığ, Erzincan, Giresun
 • Karaman, Kütahya, Kastamonu
 • Mersin, Mardin, Manisa
 • Nevşehir, Uşak ve Muş’tur.

Yukarıda belirttiğimiz TKDK desteklenen iller ve sektörlerde faaliyetler yürütmek istiyorsanız TKDK tarafınca meydana getirilen duyuruları takip ederek %70’e kadar sağlanan bağışlama kredi desteğinden faydalanabilirsiniz. TKDK’nın desteklenen illerin her birinde yardım koordinatörleri bulunmaktadır. Eğer bu illerde yaşıyorsanız ilgili birimlere müracaat yaptığınızda yetkililer tarafınca detaylı olarak bilgilendirileceksiniz. Böylece sağlanan TKDK desteğinin tüm koşullarını öğrenerek kolayca başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Ne olursa olsun okuyun: TKDK Bağışlama Hayvan Kredisi Iyi mi Alınır?


Evde TKDK Desteklenen ek işi nasıl yapılır ?

Evde TKDK Desteklenen Ek işi sayesinde para kazanmak ister misiniz? TKDK Desteklenen ek iş yapmak ücretsizdir.

Yapmanız gereken sadece aşağıdaki iletişim formundan “AD-SOYAD ve YORUM alanına TKDK Desteklenen ek işini yapmak istiyorum yorumunuzu bırakarak, sitemizin sizi ilgili firmaya ilgili TKDK Desteklenen ek iş için yönlendirmesini sağlar.”. E-POSTA adresinizi doğru yazınız. TKDK Desteklenen ek işi için en kısa sürede sizlere geri dönüş eposta adresinize yapılacaktır.
Evden ek iş yaparak para kazanmak için TKDK Desteklenen ek işi için yorum yapmanız.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir