Suudi Arabistan’da Çalışan Türkler – Parapik


Suudi Arabistan emek harcaması ekonomik olarak oldukça rahat ülkelerden biri olmakla coğrafi olarak yakınlık avantajıyla birlikte birçok vatandaşımız para biriktirmek için Suudi Arabistan’a gitmekte. Peki, çalışmak için Suudi Arabistan’a giden yurttaşlarımız ne yapmakta ve ne benzer biçimde koşullarda iş yapmaktadır?

Ekmek parası için giden yurttaşlarımızın birçoğu inşaat işçiliği başta olmakla birlikte tecim ve hizmet sektöründe yer almaktadırlar. Açıkçası oluşan siyasal durumlar ve inşaat sektöründe çalışan yurttaşlarımız için durum pek parlak gözükmüyor. Meydana getirilen incelemeler ve işçilerden gelen şikayetler Arap şirketlerinin işçilerimize barınak, sıhhat ve yaşam standartlarını muntazam koşullar altında sunmadığı yönünde. Birçok işçimiz yaşamış olduğu mağduriyetlerden dolayı hükümetimize çağrılar yapmakta. Bilhassa bu pandemi döneminde daha da büyük sorun çeken işçilerimizin birçok noktada aylık ödemelerini tertipli olarak alamadığından şikayetçiler. Özet olarak iki ülke arasındaki siyasal gerilimler büyük seviyede işçilerimize de yansımış durumda.

Suudi Arabistan’a bir Türk olarak gittiğinizde göze almanız durumlardan bahsettik sadece her sektörde durumlar bu şekilde değil. Bir mühendis olarak çalışmaya gittiğinizde averaj maaşların oldukça iyi bulunduğunu söyleyebiliriz. İşte o maaşlar:

 

  • İnşaat mühendisi: 3277 dolar
  • Elektrik mühendisi: 3294 dolar
  • Şantiye şefliği: 3100 dolar
  • Mimar: 2824 dolar
  • Makine mühendisliği: 2981 dolar
  • İşçi maaşı: 2200 dolar

Gördüğümüz benzer biçimde ekonomik yapısı genel olarak inşaat, petrol ve Hac turizmine dayalı olan Suudi Arabistan’da, çoğu zaman hizmet sektöründe çalışan yurttaşlarımız birçok noktada sosyolojik ayrıma maruz kalmaktadır. Haber sitelerine şu şekilde bir göz gezdirdiğimizde işçilerimizin ve yaşayan yurttaşlarımızın Arabistan hükümeti tarafınca baskı gördüğüne güvenilir olabiliriz.  Bunun haricinde işçi maaşları ile yurtdışına işçi olarak gitmek isteyenlere kapılarını aralıyor. Her ay 2,5 gün olmak suretiyle yılda 30 gün izin kullanılabiliyor. Bunlara ek olarak Türk inşaat firmalarına bir göz atalım.

 

  • Gama inşaat
  • Enka inşaat
  • Rönesans inşaat
  • Tekfen inşaat

Bu firmalara başvurarak Suudi Arabistan’da emek harcama şartlarını nispeten Türk şirketi altında güvence altına alınabilir. Ek olarak Suudi Arabistan’da bir Türk olarak İngilizce bilmeniz de koşul diyebiliriz.

Netice olarak Türkiye – Suudi Arabistan arasındaki bu siyasal gerilimin son bularak Suudi Arabistan’da çalışan ve bu durumdan büyük oranda etkilenen Türk yurttaşlarımızın hak etmiş olduğu iş koşullarına ve yaşam standartlarına ulaşmalarını temenni ediyoruz.


Evde Suudi Arabistan’da ek işi nasıl yapılır ?

Evde Suudi Arabistan’da Ek işi sayesinde para kazanmak ister misiniz? Suudi Arabistan’da ek iş yapmak ücretsizdir.

Yapmanız gereken sadece aşağıdaki iletişim formundan “AD-SOYAD ve YORUM alanına Suudi Arabistan’da ek işini yapmak istiyorum yorumunuzu bırakarak, sitemizin sizi ilgili firmaya ilgili Suudi Arabistan’da ek iş için yönlendirmesini sağlar.”. E-POSTA adresinizi doğru yazınız. Suudi Arabistan’da ek işi için en kısa sürede sizlere geri dönüş eposta adresinize yapılacaktır.
Evden ek iş yaparak para kazanmak için Suudi Arabistan’da ek işi için yorum yapmanız.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir