Evden Ek İş Romanya’da Çalışmak, Yaşam ve İşçi Maaşları

Romanya’da Çalışmak, Yaşam ve İşçi Maaşları


Romanya’da çalışmak isteyenlerin sayısı ülkeye meydana getirilen Türk iş adamlarının yatırımları ile orantılı şekilde artmaktadır. İş yaşamı belli bir yaşa gelmiş her insan için ciddi anlamda ehemmiyet arz ediyor. Bu bağlamda da insanların kendi yetkinliklerine gore değişik iş olanakları insanların karşısına çıkıyor. Alınan eğitim kişilerin kendilerinden beklentileri vb. durumlara bağlı olarak insanların yaşamı şekilleniyor. Fakat kimi vakit insanoğlu kendi yaşadıkları kentlerde hatta ülkelerde yaşamayı tercih etmek yerine başka ülkelerde yaşamayı tercih ediyor. Son yıllarda ülkemiz vatandaşlarının en oldukça tercih etmiş olduğu ülkerin başlangıcında ise Romanya geliyor.

Romanya’da Çalışmak, iş Oluşturmak, Yaşam

Niçin son yıllarda bilhassa Romanya’da çalışmak bu kadar popüler hale geldi sorusunun ise birçok yanıtı bulunuyor. Bunların en başlangıcında Romanya’da emek verme koşulları geliyor. Ülkemiz ile karşılaştırma yapıldığında emek verme şartları ülkemiz kadar ağır değil. İnsanlara iş haricinde tabiri caiz ise nefes alma zamanları kalıyor. Üstelik iş yaşamında ağır emek verme koşullarında ister beyaz yakalı olsun, ister mavi yakalı olsun maruz kalmıyorlar.

Hafta sonu insanların kendilerine vakit kalıyor. Dahası eğlenmek için, spor yapmak kendilerine vakit ayırabiliyor. Romanya bir Avrupa Birliği ülkesi ki bunun da emek verme şartlarına yansıyan belirgin tesirleri var. Ek olarak başta Romanya olmak suretiyle öteki Avrupa vatanlarında çalışmak istenmesinin en temel sebebi maaşlar. Romanya para birimi olan Rumen Leyi ülkemiz para birimi karşısında son aşama kıymetli. Bu yüzden de ailesini götürmeyenler oradan kazandıklarını devletimizde yaşayan aile fertlerine göndererek rahatça yaşamalarını sağlayabiliyorlar. Bunun yanında ailece gidilse bile bir süre sonrasında sağlam bir birikim yapmak sonrasında da devletimizde de ciddi bir yatırım yapmak söz mevzusu.  Tüm bunlardan dolayı da insanoğlu Romanya’da emek vermeyi istiyorlar.

Elbet Romanya bir Avrupa ülkesi. Oldukca daha çağıl, oldukça daha insani yaşama düzeyi var. Trafik mevzusunda problemler yaşanmıyor. Hava kirliliği gereksiz korna sesleri yok ki bu da insanların Romanya’da çalışmak istemelerinin en mühim sebepleri içinde. Avrupa ülkeleri içinde en yaşanabilir ülkelerin başlangıcında Romanya geliyor.

Romanya’da Çalışmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Üstte yer edinen tüm bu bilgilerden sonrasında Romanya’da çalışmak isteyen insanların yapmaları ihtiyaç duyulan tıpkı devletimizde olduğu benzer biçimde belli başlı kriterleri var ve öyleki kolayca çalışmak mümkün değil. Derhal bu aşamada şunu ifade etmek gerekir. Eğer kişiler bu ülkede emek vermeyi düşünüyor ise Romence ve/yada İngilizce bilmek durumunda. Aksi halde iş bulmaları ve emek verme mevzusunda ciddi problemler yaşanabilir.

Bir de bu aşamada bu mevzuda karar verenlerin oldukça iyi bir araştırma yapması ve sonrasında karar vermesi gerekiyor. Kişilerin burada emek vermesi için çalışacağı firmanın kendisine çalışabilmesi için emek verme izni verilmesi gerekir. Ülkemiz Avrupa Birliği ülkesi olmadığından bu prosedür uygulanmaktadır. Bu için çalışılacak olan şirket ilgili kişiye bu alanda bir istem yapar ve böylece adım atılmış olur. Bundan sonraki yer edinen süreçte ise kesinlikle kişinin Romanya’da yaşayabilmek için vize alması gerekir. Bu vize için Romanya Göçmen Bürosuna başvurmak gerekir.

Romanya’da Maaş Düzeyi Nasıldır?

Romanya’da çalışmak isteyenler için kim bilir tek handikap yaratan mevzu maaşlar mevzusudur. Zira Romanya’da bilhassa emek eksenli olarak mavi yakalı pozisyonunda çalışan insanoğlu tıpkı devletimizde olduğu benzer biçimde asgari ücret ile iş koşturmacasındadır. Fakat gene devletimizde olduğu benzer biçimde asgari ücretler oldukça düşük olarak kabul edilmektedir.

Lakin belli bir alanda uzmanlaşan yetkinliği olan insanların aldıkları maaşlar ise Avrupa ortalarında olan rakamlardır. Onlar için bu şekilde bir mesele olmamakta hatta ülkemiz ile kıyaslandığında daha iyi maaşlar kazanmaktadırlar.

Romanya’da Yapılabilecek İşler Nedir?

Romanya’da yapılabilecek iki temel iş kapsamı vardır. Bunlardan ilki devletimizde olduğu kişinin kendi işini yapmasıdır. Bir öteki yöntem ise maaşlı olarak üstte belirtilen prosedürlere uygun olarak çalışabileceği ortamı yaratmasıdır.

Ülkemiz ile kıyaslandığında oldukça değişik alanlarda hem mavi yakalı, hem beyaz yakalı olarak emek verme olanağı vardır. Tabip, mühendis benzer biçimde nitelikli personeller yazılım uzmanları, grafikerler oldukça rahatça iş olanağına haiz olarak oldukça iyi şartlarda çalışabilirler. Fakat bunun yanında son yıllarda ülkemizden orada başta inşaat alanı olmak suretiyle oldukça değişik sektörlerde Türk firmalarında çalışabilmektedir. Türk firmaları aracılığı ile Romanya’ya gidenlerin konaklaması çoğu zaman firmaya ilişkin olmaktadır. Bu da extra hususi bir kazanım durumudur.


Evde Romanya’da Çalışmak, ek işi nasıl yapılır ?

Evde Romanya’da Çalışmak, Ek işi sayesinde para kazanmak ister misiniz? Romanya’da Çalışmak, ek iş yapmak ücretsizdir.

Yapmanız gereken sadece aşağıdaki iletişim formundan “AD-SOYAD ve YORUM alanına Romanya’da Çalışmak, ek işini yapmak istiyorum yorumunuzu bırakarak, sitemizin sizi ilgili firmaya ilgili Romanya’da Çalışmak, ek iş için yönlendirmesini sağlar.”. E-POSTA adresinizi doğru yazınız. Romanya’da Çalışmak, ek işi için en kısa sürede sizlere geri dönüş eposta adresinize yapılacaktır.
Evden ek iş yaparak para kazanmak için Romanya’da Çalışmak, ek işi için yorum yapmanız.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir