Evden Ek İş Özbekistan'da Çalışmak, Yaşam ve İşçi Maaşları

Özbekistan’da Çalışmak, Yaşam ve İşçi Maaşları


Türk Lirası’nın (TL), dolar karşısında devamlı kıymet kaybetmesi, işsizliğin ve enflasyonun tavan yapması Türk vatandaşlarını yeni bir arayışa iterken, bu arayışlar neticesinde, Özbekistan’da çalışmak ve bu ülkenin sunmuş olduğu iş imkanları cazip seçenekler arasına girdi. Türkiye’ye kıyasla daha bakir bir ülke olan Özbekistan, gelişmekte olduğundan yatırımlara ve yatırımcıların işlerinin aksamamasını sağlayacak çalışanlara gerekseme duyan bir ülke pozisyonunda. Yaşam kalitesi münakaşaya açık olsa da yaşam pahalılığı şeklinde bir probleminin bulunmadığı Orta Asya ülkesi, para kazanmak için yurt dışına çıkmak isteyenlerin yeni gözdeleri içinde.

Özbekistan sunmuş olduğu fırsatlarla yatırımcıların odak noktası olurken, para kazanmak için gidilebilecek ülkeler listesinin üst sıralarında da kendisine yer bulmayı başardı. Bu ülkeye dair planları olanları için hazırlamış olduğumuz yazımızda, Özbekistan’da yapılabilecek işler, Özbekistan’a yatırım yapılacak sektörler, Özbekistan’da ne kadar kazanılır, Özbekistan’da ev kiraları ve yaşam şartları? Sorularına cevaplar bulabileceksiniz.

Özbekistan’a Iyi mi Gidilir?

Türk Devletlerinden birisi olan Özbekistan, Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan’ın doğusunda, Kazakistan’ın güneyinde, Türkmenistan’ın kuzeyinde, Tacikistan ve Kırgızistan’ın batısında yer verilmiştir. Nüfusu 35 milyona yaklaşan ülkenin başkenti Taşkent’tir. Para birimi Özbekistan Somu olup şu anki liderleri Şevket Mirziyoyev’dir.  Ülkeye, İstanbul’dan her gün kalkan uçaklarla gitmek mümkündür. Vize serbestisi olmadığı ve Taşkent yönetiminin kapı vizesi uygulamasına geçmemesi sebebiyle, vizenin Türkiye sınırlar içerisindeyken alınması gerekmektedir.

Mirziyoyev’in yönetimi devralmasıyla beraber, son yıllarda iki ülke içinde yaşanmış olan krizler de son bulmuştur. Bu durum, Türk vatandaşlarının yeni kazanç kapısı olarak görmüş olduğu ülkedeki sayılarını artarak, ortalama 6 bine çıkmasında etken rol oynamıştır.

Özbekistan’da Çalışmak ve Yaşam Koşulları?

Resmi dilleri Özbekçe olmasına karşın ağırlıklı olarak Rusça’nın konuşan insanların yüzde 90’ından fazlası Müslümandır. Pamuk üretiminde birinci, altın üretiminde dünya dördüncü olan Özbekistan’ın, bununla birlikte doğalgaz rezervleri de mevcuttur. Ülkenin en gelişmiş şehirleri, başkent Taşken, Namangan, Fergana, Semerkand, Buhara, Ürgenç, Andican ve Hive’dir.

Vergi oranları düşük olduğundan, teknolojik ürünler başta olmak suretiyle ithal ürünlerin tutarları, ülkemizdeki fiyatlardan yüzde 40 ila 60 oranında daha ucuzdur. Ev kiraları kent, bölge ve ev kriterlerine nazaran değişmekte olup, metrekare fiyatı averaj 2 dolardır. Üretici konumundaki ülkede et ve sebze tutarları da ülkemizdeki güncel fiyatlar dikkate alındığında neredeyse yarı fiyatlara denk gelmektedir. Akaryakıt tutarları komşularına nazaran daha pahalıdır. 1 litre bezinin averaj fiyatı 1 dolar 10 sent seviyesindedir. 1 TL = 1662 Özbek Somu olduğundan parası değersizdir. Bu sebeple Özbek vatandaşları da Türkiye başta olmak suretiyle başka ülkelerde dolar bazında maaşla emek harcamayı tercih etmektedir. Şiddetli karasal iklimin görüldüğü ülkede kışları sert ve soğuk, yazları sıcak ve kurak geçer.

Kesinlikle okuyun: Yurtdışı İş İmkanları İle İş Bulma Garantili Yöntemler

Özbekistan’da Çalışmak

Yukarıda vurguladığımız şeklinde, gelişmekte Özbekistan’da, Türkiye’de de son dönemlere kadar popüler olan inşaat sektörüne yatırım bir fazlaca fazladır. Türk yatırımcıların yüzde 85’lik kısmı söz mevzusu alana yönelmiştir. İkinci sırada ise enerji sektörü gelmektedir. Geniş kapsamlı ve personel ihtiyacı fazla olan sektörlerde iş bulma ihtimaliniz oldukça yüksektir.

Yukarıdaki tüm şartları değerlendirdiğinizin peşinden, bu ülkede yaşama ve emek harcama planınızda bir değişim olmadıysa, Her iki sektör ve öteki sektörlerde faaliyetlerini sürdüren şirketlerin ilanlarını takip ederek yeni işinizi bulabilir ya da bu sektörlerin yanı sıra besin ve kimyasal ürünler sektörlerdeki firmalarla bağlantı kurarak iş konusunu çözebilirsiniz. Firmalar, Türk işçilere minimum 1000 dolardan maaş ödemektedir. Bu sayı eğitim ve kabiliyetinize nazaran artış gösterecektir.

Özbekistan’da Kurulacak İşler ve Yatırım Yapılacak Sektörler

Taşkent hükümeti, birçok sektörde yatırımcılara devlet desteği vermektedir. En ciddi destek enerji sektörüne yapılsa da tekstil sektörü geliştirilmesi amaçlananlar arasındadır. Büyük yatırım planlıyorsanız, ülkenin doğalgaz rezervleri düşünülünce enerji sektörüne paranızı bağlamanız zekice olacaktır.

Yatırım planlayanların aklındaki tüm sual işaretlerini gidermek adına değineceğimiz son detay ise emek harcama ruhsatı, oturum ve emek harcama izni mevzusu olacak. Emek harcama ruhsatı iş yeri açmadan ilkin Özbekistan Emek harcama Bakanlığı’ndan çıkartılacak. 1 senelik verilen ruhsatı aldıktan sonrasında oturum ve emek harcama izni başvuruları yapılabilecek. İlk başvuruda her iki izninin süresi de 6 ay olacak.

Kesinlikle okuyun: Romanya’da Çalışmak, Romanya’da Yaşam ve İşçi Maaşları


Evde Özbekistan’da Çalışmak, ek işi nasıl yapılır ?

Evde Özbekistan’da Çalışmak, Ek işi sayesinde para kazanmak ister misiniz? Özbekistan’da Çalışmak, ek iş yapmak ücretsizdir.

Yapmanız gereken sadece aşağıdaki iletişim formundan “AD-SOYAD ve YORUM alanına Özbekistan’da Çalışmak, ek işini yapmak istiyorum yorumunuzu bırakarak, sitemizin sizi ilgili firmaya ilgili Özbekistan’da Çalışmak, ek iş için yönlendirmesini sağlar.”. E-POSTA adresinizi doğru yazınız. Özbekistan’da Çalışmak, ek işi için en kısa sürede sizlere geri dönüş eposta adresinize yapılacaktır.
Evden ek iş yaparak para kazanmak için Özbekistan’da Çalışmak, ek işi için yorum yapmanız.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir