Evden Ek İş Mama Bez ve Süt Yardımı Başvurusu

Mama Bez ve Süt Yardımı Başvurusu


Ekonomik olarak zor durumda olan gerekseme sahibi ailelere meydana getirilen ayni ve nakdi toplumsal destek sunar her yıl olduğu şeklinde bu yıl da yapılmaya devam ediyor. Birçok kalemde meydana getirilen bu yardımlardan biri de bebek sahibi olmuş sadece maddi yetersizlik içinde olan ebeveynlere meydana getirilen mama, bez ve son yıllarda eklenen süt yardımları. Bebekli aileler naturel olarak küçük yavrularını daha sıhhatli bir halde büyütebilmek için bu yardımları araştırıyor. Bugünkü yazımızda mama bez ve süt yardımı başvurusu yapmak isteyen bebek sahibi ailelere yol göstermek amacıyla güncellenen son detayları araştırdık.  Devlet tarafınca çocuklu ailelere meydana getirilen bez, mama ve süt yardımı iyi mi alınır ve meydana getirilen bu destek ödemeleri ne kadar? Mevzuya dair tüm bilgileri yazımınız devamında bulabilirsiniz.

Süt Yardımı Şartları Nedir, Kimler Yararlanabilir?

Devletimiz tarafınca meydana getirilen toplumsal yardımlar kapsamında emzirme ödeneği olarak geçen süt yardımı, SGK’lı olarak çalışan annelere ödenmekle birlikte bununla birlikte SGK’lı olarak çalışan babaların çalışmayan eşlerine de süt parası ödenmektedir. SGK’ya bağlı olarak çalışan annelere emzirme ödeneği yapıldığı şeklinde bu bayanların eşlerine de ek olarak ödeme yapılmaktadır. Kısaca netice olarak anne ya da babadan biri SGK’lı olarak çalışıyorsa bu ailelere emzirme ödeneği kısaca süt parası ödemesinden yararlanmaktadır. Bu yıl itibariyle belirlen süt ödeneği 202 lira olarak belirlenmiş ve hak kazanılan bu ödeme 5 yıl içinde PTT ya da bankalardan alınabilmektedir. Emzirme ödeneği doğum gerçekleştikten sonrasında ve bir tek tek sefer olarak ödenmektedir. Peki, emzirme ödeneği ya da süt parası alma şartları neleredir?

Süt Yardımı Alma Şartları Nedir?

Süt parası ödemesini alabilmek için belirtilen şartlar anne ve babalar için ayrı olarak belirlenmiştir.

Babalar için süt parası alma şartları şöyledir:

 • Eşinin yeni doğum yapmış olması
 • SGK’ya bağlı olarak hala çalışıyor olması
 • Doğumun gerçekleşmesinden önceki bir yıl içinde toplamda 120 gün sigortalı olarak pirim ödemesinin yapılması
 • Annenin herhangi bir kuruluşta çalışmıyor olması

Bayanların süt parası alma şartları ise şunlardır:

 • Annenin yeni doğum yapmış olması
 • Halen SGK’ya bağlı olarak çalışıyor olması yada daha ilkin çalışmış olması
 • Doğum yapmadan öncei bir yıl içinde toplamda 120 gün pirim gün sayısına haiz olması
 • Ek olarak annenin emzirme ödeneği alabilmesi için babanın çalışıp emek vermemesi herhangi bir engel teşkil etmemektedir.

Tüm bu saydığımız şartları taşıyan anne ve babaların emzirme ödeneğini alabilmelerinin süresi 5 yıl olarak saptanmıştır. Bu tarih bebeğin doğduğu andan itibaren adım atar ve beş yıl içinde süt parası almak için başvurulması gerekmektedir. Başvurulduktan sonrasında ödemesi kesinleşen emzirme ödeneğiniz SGK’ya kayıtlı bulunan banka hesabınıza aktarılmaktadır. Eğer SGK’ya kayıtlı bir banka hesabınız yoksa en yakın PTT şubelerinden süt parasını çekebilirsiniz.

Süt Parası Başvurusu Iyi mi Yapılır?

Emzirme ödeneği ya da öteki bir deyişle emzirme ödeneği almak isteyen anne ve babaların bağlı oldukları Toplumsal Güvenlik Kurumu’na başvurmaları gerekmektedir. Müracaat için, süt parası talep dilekçesi, bebeğin doğum raporu ve T.C kimlik kartı gerekmektedir.

Anne babalar süt parası ile doğum parasını çoğunlukla karıştırmaktadır. Yeri gelmişken doğum parasından özetlemek gerekirse bahsedecek olursak; devletimiz tarafınca doğum parası olarak annelere ödenen toplumsal yardımın aktarı ailenin çocuk sayısına gore değişmektedir. İlk çocuk için ödenen sayı 300 lira, ikinci çocuk için 400 lira ve üç ve daha çok çocuk sahibi olan ailelere ise 600 lira yardım yapılmaktadır. İkiz ya da üçüz çocuk sahibi olan ailelere ödenen miktar ise daha yüksektir. Şu şekilde ki; ikiz doğumlarda ilk doğum için 700 lira ödeme yapılırken, üçüz doğumlarda 1300 lira doğum parası ödenmektedir. Dördüz ve daha çok bebek sahibi olan ailelere ise her çocuk için 600 lira doğum parası ödenmektedir.  Bu yardım bir kez yapılır ve doğumdan sonrasında ailenin hesabına ya da PTT şubelerinden ödemeleri yapılmaktadır.

Örüldüğü suretiyle devletimizin yapmış olduğu mama bez ve süt yardımı başvurusu işlemleri ve ödenen miktarlar farklılık göstermektedir. Bundan dolayı bu detayları dikkatlice incelemeli ve hangi durumda hangi toplumsal destekten yararlanabileceğinizi öğrenmeniz gerekmektedir. Süt parası ve doğum parası yardımının detaylarını detaylı bir halde sizlere aktardık. Şimdi de mama ve bez yardımı başvurusunun iyi mi yapılacağını ve kimlere ödeme yapılacağını açıklamaya çalışalım.

Mama ve Bez Yardımı Iyi mi Alınır?

Birçok alanda meydana getirilen toplumsal yardımlardan biri de yeni doğum icra eden ve gerekseme halinde olan ailelere mama ve bez yardımıdır. Bilhassa geliri olmayan ya da geliri olup sadece idame için kafi oranda bir kazanca haiz olmayan ailelere devletimiz süt ve doğum parası haricinde mama ve bez yardımında da bulunmaktadır. Mama bez ve süt yardımı başvurusu yapmış olan aileler, meydana getirilen incelemeler ve gelir testi sonucu pozitif yönde olarak sonuçlanırsa mama ve bez yardımı almaya hak kazanmaktadır. Mama ve bez yardımı ise aileye 2 yıl süresince ödenmektedir. Böylece muhtaç durumda olan anneler bebeklerini daha sıhhatli bir halde büyütebilmenin rahatlığını yaşarlar.

Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı tarafınca meydana getirilen mama ve bez yardımlarının miktarı bu yıl için aylık 150 liradır. Bu yardımdan yararlanmak isteyen ailelere meydana getirilen gelir testinde hanede yaşayan şahıs başı gelirin 701 lira ve altında olması baz alınmaktadır. Bunun haricinde hiçbir şekilde bir gelire haiz olmayan aileler de bu desteğe başvuruda bulunabilirler. Meydana getirilen başvurular ilgili kurumlar tarafınca incelenir ve 30 gün içinde pozitif yönde ya da negatif olarak değerlendirilir. Başvuruları pozitif yönde olarak değerlendirilen aileler her ay 150 lira olan mama ve bez yardımını PTT şubelerinden alabilmektedirler.

Mama ve bez yardımından yararlanmak isteyen ailelerin aşağıdaki kurumlara başvurmaları gerekmektedir.

 • Kaymakamlıklarda hizmet veren Toplumsal Hizmetler Müdürlüklerine
 • Muhtarlıklara
 • Toplumsal Güvenlik Kurumuna (SGK)
 • Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı bünyesinde faaliyetlerine devam eden Vakıflara

Bu kurumlardan herhangi birine müracaat yaptığınızda görevliler sizi yönlendirecek ve yardım başvurunuz hakkında detaylı detayları tarafınıza iletecekleridir.


Evde Mama Bez ek işi nasıl yapılır ?

Evde Mama Bez Ek işi sayesinde para kazanmak ister misiniz? Mama Bez ek iş yapmak ücretsizdir.

Yapmanız gereken sadece aşağıdaki iletişim formundan “AD-SOYAD ve YORUM alanına Mama Bez ek işini yapmak istiyorum yorumunuzu bırakarak, sitemizin sizi ilgili firmaya ilgili Mama Bez ek iş için yönlendirmesini sağlar.”. E-POSTA adresinizi doğru yazınız. Mama Bez ek işi için en kısa sürede sizlere geri dönüş eposta adresinize yapılacaktır.
Evden ek iş yaparak para kazanmak için Mama Bez ek işi için yorum yapmanız.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir