Evden Ek İş Kentsel Dönüşüm Kredisi Veren Bankalar?

Kentsel Dönüşüm Kredisi Veren Bankalar?


Son yıllarda oldukca tartışmalı olan bir olgu olsa da kentsel dönüşüm terimi var ki kentsel dönüşüm kredisi terimi da tam olarak burada devreye giriyor. Ikimiz de bu yazıda dört gözle beklenen konuların yanıtlarını bu yazıda vermeye çalışacağız. Devletimizde 99 senesinde yaşanmış olan zelzele sonrası kimi binalarda yıkılma riskinin ortaya çıkması, gecekonduların da dahil olduğu bölgelerde kentsel dönüşüm konusunu bununla beraber getirmiş durumdadır.

Kentsel dönüşüm terimi  ‘’6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi’’ başlığı altında olan kanunda detaylı bir şekilde belirtilmiş durumdadır.. 6306 Sayılı yasaya bakılırsa riskli yapı değerlendirmesi terimi ile yalnız zelzele bölgesindeki konutlar kasıt edilmemektedir.  Kapsam oldukca daha geniştir.

Kentsel Dönüşüm İçin Yetkili  Resmi Kurum

Devletimizde kentsel dönüşüm mevzusuna oldukca ehemmiyet verildiği için bu mevzuda çalışan da bir resmi kurum mevcuttur. Bu kurumun adı ise tahmin etmenin oldukca zor olamayacağı suretiyle ülke genelinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığıdır. Kentsel dönüşüm ile ilgili tüm emekler bu kurum nezdinde gerçekleştirilmektedir.

Normalde kentsel dönüşüm kredisi devlet tarafınca verilen bir destektir. Eğer şahıs kendisine ilişik binanın riskli bulunduğunu ve yaşayamayacağını düşünüyor ise o vakit Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile görüşerek konut kredis çekmek için başvuruda bulunabilir.  Eğer böyle bir durum yapar ise o vakit hükümetimiz tarafınca bu durumda olan binalara ve şahışlara sunulan kredi indiriminden de faydalanır.

Gene bu mevzu ile ilgili bilinmesi ihtiyaç duyulan en mühim olan husus, eğer yapılacak olan binaya bakılırsa çekilen kredi miktarı içinde örtüşmezlik var ise o vakit averaj olarak 120 aylık geri ödemesi olan bir kredi ilgili şahıs tarafınca çekilir ise  her yıl için yüzde 4 oranında kredi indirimi uygulanır. Bu da son aşama avantajlı olan bir durumdur. Kişinin binasında bu şekilde bir durum var ise değerlendirmesinde yarar vardır.

İşte O Bankalar

Şimdi yazının ana başlığına geri dönecek olursa kentsel dönüşüm yapacaklar için kredi veren bankalar şu şekildedir: İş Bankası Denizbank, Finansbank Vakıfbank, ING, Akbank,Güvence Bankası, Halkbank kurumlardır.  Görüldüğü şeklinde aralarında hem devlet, hem de hususi bankalar mevcuttur. Kişiler bu bankalardan dilediklerine başvuruda bulunabilir.

Kentsel Dönüşüm İçin İstenen Evraklar

Naturel olarak  bankaların da kendi içinde bir yasal mevzuatı olduğundan böylesi bir kredi için belli başlı bazı evrakları isterler. Bunlar ise şunlardır:

  • Müracaat icra eden kimin nüfus cüzdanı
  • Tapu fotokopisi
  • Müracaat icra eden kişinin gelir durumunu gösteren resmi evrak
  • Riskli bina tesit raporu belgeleridir. İlgili kişilerin bu bankaların hangisi olursa olsun bu evraklar ile gitmesi gerekir.

Burada şu hususu da bilhassa ifade etmek gerekir. Kentsel dönüşüm işyeri için yapılacak ise toplam maksimum vade süresi 84 ay olup her yıl için yüzde 3 indirim uygulanır. Evler için ise üstte de ifade edilmiş olduğu şeklinde maksimum 120 ay vade ve yüzde 4 senelik indirim vardır.

Ne olursa olsun okuyun: Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar


Evde Kentsel Dönüşüm ek işi nasıl yapılır ?

Evde Kentsel Dönüşüm Ek işi sayesinde para kazanmak ister misiniz? Kentsel Dönüşüm ek iş yapmak ücretsizdir.

Yapmanız gereken sadece aşağıdaki iletişim formundan “AD-SOYAD ve YORUM alanına Kentsel Dönüşüm ek işini yapmak istiyorum yorumunuzu bırakarak, sitemizin sizi ilgili firmaya ilgili Kentsel Dönüşüm ek iş için yönlendirmesini sağlar.”. E-POSTA adresinizi doğru yazınız. Kentsel Dönüşüm ek işi için en kısa sürede sizlere geri dönüş eposta adresinize yapılacaktır.
Evden ek iş yaparak para kazanmak için Kentsel Dönüşüm ek işi için yorum yapmanız.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir