Evden Ek İş Kazakistan’da İş İmkanları Toplumsal Yaşam ve Yaşam Standartları

Kazakistan’da İş İmkanları Toplumsal Yaşam ve Yaşam Standartları


1991 senesinde Sovyetler birliğinden ayrılarak bağımsızlığını kazanan Kazakistan, iş imkanları bakımından en fazla tercih edilen ülkeler içinde yer almıştır. Varlıklı uranyum, hidrokarbon, kömür ve doğalgaz benzer biçimde kaynaklara haiz olan Kazakistan’ın kendi organik kaynaklarını işlemekte güçlük çekmesi sebebiyle dış yatırımcılara gerekseme duymaktadır. Bundan dolayı Türkiye’nin de aralarında bulunmuş olduğu birçok ülke Kazakistan’ın tüm organik kaynaklarını çıkarmak için devasa yatırımlar yapmaktadır. Kazakistan’da en fazla yatırım icra eden ülkeler içinde yer edinen Türkiye’nin ülkede 600’den fazla şirketi ve 400’den fazla girişimi bulunmaktadır.

Kazakistan’da İş İmkanları Nedir?

Birçok Türk işçinin çalmış olduğu Kazakistan’da iş imkanları oldukça geniştir. Elektrik mühendisi, topograf, mimar ve iç mimarların en fazla istihdam sağlamış olduğu Kazakistan’da Kazakça ya da Rusça bilmek işe girişlerde tercih sebebidir. Sadece bazı şirketlerin Türk kuruluşu olması sebebiyle dil mevzusunda güçlük çekmeyebilirsiniz. Kuaför, aşçılık, grafik tasarım, yazılım, demir işlemeciliği ve inşaat mühendisliği benzer biçimde sektörlerde de istihdama gerekseme bulunmaktadır. Bu mesleklerin yanı sıra Kazakistan’da iş imkanları arayışına girdiğinizde bilişim, enerji, ziraat ve inşaat alanlarında oldukça iş ilanları ile karşılaşabilirsiniz.   Oldukça lüks arabaların bulunmuş olduğu ülkede arabanın bozulması ya da kaza yapması durumunda arabayı onarım edecek nitelikli işçi bulunmaması Otomotiv yan endüstri ve kaporta mesleklerinde de istihdam yaratmaktadır.

Türk lokantalarının revaçta olduğu Kazakistan’da yerli halkın ve turistlerin ilgisini çeken oldukça sayıda lokanta bulunmaktadır. Ek olarak yüzlerce şirket bulunan Kazakistan’da reklam ve prodüksiyon alanında meydana getirilen yatırımların azca olması yeni istihdam alanının oluşacağının habercisi niteliğindedir.

Kazakistan’da Maaşlar Ne Kadar?

Kazakistan’da iş imkanları kadar Kazakistan’da maaşlar da en dört gözle beklenen mevzular içinde yer almıştır. Kazakistan’da maaşlar yerli halka düşük ödenirken, yabancı işçilere yüksek meblağlar ödenmektedir. Tenge ya da Dolar üstünden maaş ödemeleri meydana getirilen Kazakistan’da asgari ücret 370 Tenge civarındadır. Ortalama 80 Dolar’a denk gelen asgari ücret bir ailenin geçimini ucu ucuna getirmesi anlamına gelmektedir. Sadece çoğu zaman asgari ücretin üstünden ödenen maaşlar, averaj 425 dolar civarındadır. Türkler için iş imkânlarının oldukça geniş olduğu Kazakistan’da madencilik ve taşocağında çalışanlar 4 bin Dolar ile 5 bin Dolar içinde kazanmaktadır. Kazakistan’da inşaat sektöründe çalışan işçiler 3 bin Dolar’ın üstünde maaş alırken şantiye şefi ya da orta düzey bir yöneticinin maaşı 5 bin Dolar’a kadar yükselmektedir. İşsizlik oranının %5 kadar azca olduğu ülkede deneyimli eleman ve yönetici eksikliğinin bulunması sebebiyle sık sık dış ülkelerden personel istihdamı yapılmaktadır. Bundan dolayı Kazakistan’da iş imkanlarını gönül rahatlığı ile değerlendirebilirsiniz.

Ne olursa olsun okuyun: Kazakistan’da Çalışmak

Kazakistan’da çalışan yerli halkın bazı meslek gruplarına nazaran almış olduğu maaşlar şu şekildedir;

  • Yazman Ve Ofis Menajerlerinin Maaşı: 67 Dolar
  • Tekstil Fabrikalarında Çalışan Tercümanlarının Maaşı: 67 Dolar
  • Balıkçıların Maaş: 85 Dolar
  • Ziraat Ve Hayvancılık Alanında Çalışan Koyun Kırpıcı Maaşı: 86 Dolar
  • Güvenlik Görevlilerinin Maaşı: 90 Dolar
  • Kamu Yönetimi Ve Müdafa Alanlarında Çalışan Kuryelerin Maaşı: 92 Dolar
  • Çiftçilerin Maaşı: 93 Dolar
  • Mekanik Bakım Uzmanlarının Maaşı: 94 Dolar

Kazakistan’da Yaşam Şartları

Yerli halkı için ucuz bir ülke olarak görülen Kazakistan, toplumsal yaşantılara oldukça ehemmiyet veren bir ülkedir. Yaşam standartlarının bölgeden bölgeye değişim gösterdiği ülkenin iklimi Doğu Anadolu Bölgesi’nin iklim şartlarına benzemektedir. Ekim ve Nisan ayları içinde oldukça soğuk ve yağışlı olan Kazakistan’da derhal her yerde merkezi ısıtma sistemi bulunmaktadır. 1 ton kömürün 20 dolar olduğu Kazakistan’da ortalama 3 – 4  kattan oluşan bir binanın senelik ısınma gideri yalnız 200 dolar civarıdır. Kazakistan’da yaşayan Türklerin birçoğunun Astana ve Almatı şehirlerinde yaşamış olduğu bilinmektedir.  Öteki şehirlere nazaran birazcık daha pahalı olan bu şehirlerde orta aşama bir evin kirası 400 dolar kadardır.

Kazakistan’da Yiyecek Kültürü

Kazakistan’da genel olarak et ağırlıklı yemekler tüketilmektedir. At etinin oldukça kıymetli ve pahalı olduğu Kazakistan’da birçok restoranda at eti yiyebilirsiniz. Sadece at etinin pahalı olması sebebiyle gittiğiniz restoranlarda hususi olarak talep etmeniz gerekecektir. At etinin yanı sıra makarnalı et çorbasına benzeyen lagman adlı çorbası oldukça ünlüdür. Sayısız Türk restoranının bulunmuş olduğu ülkede istediğiniz zaman Türk yemeklerinin tadını çıkarabilirsiniz.

Ne olursa olsun okuyun: Özbekistan’da Çalışmak, Yaşam ve İşçi Maaşları


Evde Kazakistan’da İş ek işi nasıl yapılır ?

Evde Kazakistan’da İş Ek işi sayesinde para kazanmak ister misiniz? Kazakistan’da İş ek iş yapmak ücretsizdir.

Yapmanız gereken sadece aşağıdaki iletişim formundan “AD-SOYAD ve YORUM alanına Kazakistan’da İş ek işini yapmak istiyorum yorumunuzu bırakarak, sitemizin sizi ilgili firmaya ilgili Kazakistan’da İş ek iş için yönlendirmesini sağlar.”. E-POSTA adresinizi doğru yazınız. Kazakistan’da İş ek işi için en kısa sürede sizlere geri dönüş eposta adresinize yapılacaktır.
Evden ek iş yaparak para kazanmak için Kazakistan’da İş ek işi için yorum yapmanız.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir