Evden Ek İş İnşaat Halinde Olan Eve Kredi Çıkar mı

İnşaat Halinde Olan Eve Kredi Çıkar mı


Konut kredisi kullanarak ev satın almak isteyenlerin en oldukça merak etmiş olduğu konuların başlangıcında İnşaat halinde olan eve kredi çıkar mı? Sorusu geliyor. 10-20 yıl şeklinde oldukça uzun vadeli geri ödeme planı ile kira öder mi şeklinde ev sahibi olmak birçok kişiye oldukça avantajlı bir yöntem olarak geliyor. Dolayısıyla birazcık birikmiş parası olan kişiler kira yerine kendi ev taksitlerini ödeyerek konut sahibi olabiliyor. Sadece satın alınacak olan konutun krediye uygun olup olmadığını araştırmadan kredi başvurusunda bulunulmaması icap ettiğini belirten uzmanlar, aksi halde hayal kırıklığı yaşanabileceğini belirtiyor. Şimdi gelin inşaat halinde proje olan evler için iyi mi konut kredisi alınabileceğini inceleyelim.

Proje Evler için Kredi Alma Şartları Nedir?

Ilk olarak altını çizmeliyiz ki ister sıfır ev ister ikinci el ev isterseniz de proje halinde olan konutlar için kredi çekmek isteyin evin satış bedelinin tamamı için kredi kullanamıyorsunuz. Bu yüzden konut kredisinden yararlanabilmeniz için belirli bir peşinat vermeniz gerekiyor. Konut kredisi başvurusu yaptığınız bankanın eksperleri satın alacağınız evi ilk olarak inceliyor ve evin bedelini belirledikten sonrasında sizden bu değerin %20’sini peşinat olarak ödemenizi istiyor.

Bu bilgileri verdikten sonrasında şimdi gelelim inşaat halinde olan eve kredi çıkar mı sorunuzun cevabına. Diyelim ki inşaatı devam eden bir proje evi oldukça beğendiniz ve bu evi almak için konut kredisi kullanmak istiyorsunuz. Bu durumda ilk yapmanız ihtiyaç duyulan bankaya gitmeden ilkin eğer alacağınız konutun %80’inden azı tamamlanmış ise firmanın herhangi bankayla antak kalma yapmış olup yapmadığını öğrenmeniz olmalıdır. Bundan dolayı bir bankayla anlaşmalı olan projeler için ilgili bankaya konut kredisi başvurusu yapılabiliyor. Projenin bitim aşamasına kadar olan vakit da banka mesuliyet kabul etmiş olduğu için bu durum sizin için de büyük bir avantaj sağlıyor diyebiliriz.

 Arsa Tapulu Eve Kredi Çıkar mı?

Bir konuta kredi çıkabilmesi için lüzumlu olan izinleri almış olması ve müstakil bir tapusunun olması gerekiyor. Bankalar konut kredisi verdiklerinde aldığınız eve ipotek koyuyor ve borcunuzu bitirdiğinizde bu ipotek kalkıyor. Eğer evin yalnız arsa tapusu var ise kredi için bu tapu ne yazık ki kafi olmuyor. Sadece başka bir konutu güvence olarak bankaya gösterebilirseniz o vakit banka bunu kabul edebiliyor.

İnşaat Sürecinde Olan Ev için Alınması Ihtiyaç duyulan Belgeler

 Bir konut için inşaa sürecinde alınması ihtiyaç duyulan belgeler ise şunlardır:

  • Parsel durumunu gösteren bayındır durum belgesi
  • Temel üstü ruhsatı
  • Belediye tarafınca onaylanmış proje onayı
  • Kat mülkiyeti ve iskân izni
  • Yapı ruhsatı
  • Bağımsız bölümlerin belirlenerek bu alanların tapu üstünde tek tek gösterilmesini sağlamak amacıyla kart irtifakı belgesi şeklinde tüm bu belgeler bir konut için alınması ihtiyaç duyulan en mühim belgelerdir.

Konut Kredisi Alma Şartları Nedir?

Konut kredisi için başvurduğunuz banka her ne kadar alacağınız eve ipotek koysa da gene de bazı şartlar aramaktadır. Yüksek bir meblağı uzun bir vadede ödeyeceğiniz için aylık gelir durumunuzun ve kredi notunuzun da oldukça iyi olması gerekir. Ek olarak yazımızın başlangıcında belirttiğimiz şeklinde evin tüm bedeli için kredi kullanamayacağınız için bir oranda birikmiş paranızın olması konut kredisi çekebilmeniz için en mühim şartlar arasındadır.

Ne olursa olsun okuyun: Konut Kredisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Evde İnşaat Halinde ek işi nasıl yapılır ?

Evde İnşaat Halinde Ek işi sayesinde para kazanmak ister misiniz? İnşaat Halinde ek iş yapmak ücretsizdir.

Yapmanız gereken sadece aşağıdaki iletişim formundan “AD-SOYAD ve YORUM alanına İnşaat Halinde ek işini yapmak istiyorum yorumunuzu bırakarak, sitemizin sizi ilgili firmaya ilgili İnşaat Halinde ek iş için yönlendirmesini sağlar.”. E-POSTA adresinizi doğru yazınız. İnşaat Halinde ek işi için en kısa sürede sizlere geri dönüş eposta adresinize yapılacaktır.
Evden ek iş yaparak para kazanmak için İnşaat Halinde ek işi için yorum yapmanız.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir