Evden Ek İş Besin Yardımı ve Maddi Yardım Başvurusu!

Besin Yardımı ve Maddi Yardım Başvurusu!


Devlet kurumları çeşitli durumlarda zorda kalan yurttaşlarımıza besin ve maddi yardımlar yaparak onların ekonomik olarak birazcık rahatlamalarını sağlıyor. Meydana getirilen bu yardımların miktarı ve kapsamı her yıl belirli oranlarda artırılarak daha çok vatandaşa ulaşılmaya çalışılıyor. Peki, hangi kurumlar besin yardımı ve maddi yardım yapıyor? Besin yardımı ya da maddi yardım başvurusu nereye yapılmalıdır? İşte tüm bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık. Belediye, kaymakamlık, valilik ve e-devlet benzer biçimde kurumların yaptıkları yardımların neler bulunduğunu öğrenmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Besin Yardımı ve Maddi Yardım Iyi mi Alınır?

Ekonomik dar boğaza düşmüş olan yurttaşlarımız devlet kurumları tarafınca verilen yardımların ya da dernekler tarafınca verilen yardımların iyi mi ödendiğine dair bilgilere ulaşmaya çalışıyor. Bilhassa pandemi sürecinde yaşanmış olan ekonomik kriz sebebiyle çeşitli toplumsal yardımlara gereksinim duyan ailelerin sayısında büyük artış yaşanıyor. Bu zamanda hükümetin her yıl tertipli olarak yapmış olduğu toplumsal yardımların miktarı ve kapsamı genişletilmiş ve gereksinim sahiplerine destek ödemeleri yapılmaya başlanmıştır.

Sıkıntılı bir sürece giren birçok vatandaşımız için besin yardımı ve maddi yardım başvurusu yapabilecekleri kurumları araştırdık. Bu kurumların başlangıcında Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı tarafınca verilen yardımlar, kaymakamlıklar ve valilikler tarafınca verilen yardımlar, belediyelerin yapmış olduğu yardımlardır. Doğal olarak birçok hususi vakıf ve dernekte üstüne düşen görevi yerine getirerek ekonomik olarak mağdur olan vatandaşların yaralarını sarmaya devam ediyor. Aşağıda vereceğimiz bilgilerde yardım alabileceğimiz kurumlara dair yardım başvurusu evraklarını ve süreçlerini öğrenebilirsiniz.

Asla Geliri Olmayan Vatandaşlara Meydana getirilen Devlet Yardımları

Devletimiz, asla geliri olmayan yurttaşlarımıza birçok başlık altında çeşitli yardımları ulaştırıyor. Eğer geliriniz yoksa ve devlet yardımlarından yararlanmak istiyorsanız aşağıdaki müracaat şekillerini değerlendirebilirsiniz.

Talebe Yardım Parası: Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı tarafınca verilen ve SED başvurusu olarak malum talebe burs yardımı alabilmek için ailenin gereksinim sahibi ve fukara olarak değerlendirilmesi gerekiyor. Ek olarak talebe yardım parasından her aileden yalnız bir şahıs yararlanabiliyor. Sadece derhal hatırlatalım ki bu destek devamlı devam eden bir yardım değildir. Müracaat meydana getiren öğrencinin ailesinin son 6 aylık vakit dilimindeki gelir durumu kırılgan bir halde incelemeye alındıktan sonrasında yardımın yapılıp yapılmayacağı kararlaştırılıyor. Bunun yanı sıra bakanlık yetkililer tarafınca oluşturulan araştırma ve raporda öğrencinin bu bursunun devam edip etmeyeceği de ailenin gelir incelemesi sonucu ortaya çıkarılıyor. Şu an için bir öğrenciye ödenen en düşük talebe yardım parası 450 lira olarak ödenmektedir.

Yoksulluk Maaşı Ödemesi: Meydana getirilen incelemeler sonucu kişilerin hiçbir gelirinin olmadığı saptandığında aylık olarak 500 lira yoksulluk maaş ödemesi yapılmaktadır. Bu yardımdan yararlanmak isteyen gereksinim sahibi kişiler kaymakamlıklara ya da Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaat yapabilirler. Bu kurumlara başvurduğunuzda size bir yoksulluk dosyası açılır ve gelir incelemeniz pozitif ise maaş ödemesine derhal başlanır. Sadece bu maaşı alabilmek için herhangi bir halde toplumsal güvencenizin olmaması ve herhangi bir gelirinizin olmaması gerekmektedir. Eğer yoksulluk maaşı almaya hak kazandıysanız maaş ödemelerinizi PTT ve Ziraat Bankası şubelerinden alabilirsiniz.

Besin ve Yakacak Yardımı: Kaymakamlıkların bünyesinde etkinlik gösteren Toplumsal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakıfları tarafınca gelir düzeyi oldukca düşük gereksinim sahibi ailelere her yıl belirli periyotlarla besin ve erzak yardımı yapılmaktadır. Ekonomik olarak zor durumda olan ailelere her yıl 500 kilogram yakacak yardımı ilgili kurum tarafında tertipli olarak yapılmaktadır. Bunun yanı sıra fukara statüsünde değerlendirilen ailelere temel gereksinim malzemelerinden oluşan erzak yardımları da her yıl yapılmaya devam ediyor. Bu yardımlardan yararlanmak için geliri olmayan yurttaşlarımızın kaymakamlıklara başvurusu yapması gerekmektedir. Meydana getirilen detaylı araştırmaların arkasından pozitif olması durumunda hem erzak hem de yakacak yardımından yararlanmak mümkün oluyor. Sadece bu tür yardımlardan yararlanmak için hiçbir şekilde geliriniz olmaması ek olarak göç eder taşınmaz bir mala haiz olmamanız gerekmektedir.

Geliri Olmayan Vatandaşlara Ödenen Yardım Miktarları Ne Kadar?

 • Barınma ya da kira yardımı olarak her ay 317 Türk lirası
 • Çocuklar için sıhhat yardımı (her ay ayrı ayrı 30 lira ödeme)
 • Her yıl 500 kilogram yakacak yardımı (kömür). Bu miktar bazı bölgelerde fazladan 500 kilo daha verilebiliyor. Eğer soba kullanıyorsanız ve geliriniz yoksa kaymakamlıklar bünyesinde verilen bu desteğe müracaat yapabilirsiniz.
 • Eşi vefat etmiş hanımefendilere yönelik her ay dul maaşı olarak her ay 250 Türk lirası
 • 65 yaş üstü yaşlı yurttaşlarımıza yönelik aylık olarak 601 lira
 • Babasını yitirmiş yetim olan yeni evlenecek olan kızlara çeyiz parası olarak 15 bin Türk lirası
 • Üniversite öğrencilerine eğitim bursu

Kaymakamlık Yardımları Nedir?

Kaymakamlıklar tarafınca meydana getirilen ayni ve nakdi yardımlara müracaat yapabilmek için ailelerin ya gelirlerinin olmaması ya da oldukça düşük bir gelire haiz olmaları gerekiyor. Ekonomik yetersizlikler dolayısıyla kaymakamlıklara maddi yardım başvurusu yapmak istiyorsanız yaşadığınız bölgede faaliyetler bulunan Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaat yapabilirsiniz. Kaymakamlıklar; besin, eğitim, yakacak, sıhhat ve barınma benzer biçimde çeşitli kategorilerde yardımlarla vatandaşların ekonomik anlamda rahatlamaya iş koşturmacasındadır.

Belediyeler Tarafınca Meydana getirilen Yardımlar Nedir?

Kaymakamlıklar haricinde hem büyükşehir belediyeleri hem de il-ilçe belediyeleri vatandaşlara çeşitli yardımlar yapılmaktadır. Belediyelerin yapmış olduğu yardım kalemleri şunlardır:

 • Besin ve erzak kolisi yardımı
 • Çeşitli nakdi yardımlar
 • Toplumsal yardım kuponları ve kartları
 • Tıbbı araç-gereç ve ilaç benzer biçimde sıhhat yardımları
 • Süt, mama, çocuk bezi ve giyecek yardımları
 • Okula giden öğrencilere kırtasiye yardımları
 • Geliri düşük olan ailelere barınma ve kira yardımları
 • Engellilere, gazi ve şehit yakınlara meydana getirilen yardımlar
 • Yaşlı vatandaşlar için meydana getirilen belediye bakım hizmetleri

Saydığımız tüm yardımlara müracaat yapabilmek için yaşadığınız bölgedeki belediye, kaymakamlık, Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı’nın ilgili birimlerine şahsen ya da web üstünden ulaşmanız gerekmektedir.

Kesinlikle okuyun: Kaymakamlık Maddi Yardım Başvurusu


Evde Besin Yardımı ek işi nasıl yapılır ?

Evde Besin Yardımı Ek işi sayesinde para kazanmak ister misiniz? Besin Yardımı ek iş yapmak ücretsizdir.

Yapmanız gereken sadece aşağıdaki iletişim formundan “AD-SOYAD ve YORUM alanına Besin Yardımı ek işini yapmak istiyorum yorumunuzu bırakarak, sitemizin sizi ilgili firmaya ilgili Besin Yardımı ek iş için yönlendirmesini sağlar.”. E-POSTA adresinizi doğru yazınız. Besin Yardımı ek işi için en kısa sürede sizlere geri dönüş eposta adresinize yapılacaktır.
Evden ek iş yaparak para kazanmak için Besin Yardımı ek işi için yorum yapmanız.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir