Evden Ek İş Esnaf Kredisi Almanın Şartları Nedir?

Esnaf Kredisi Almanın Şartları Nedir?


Ufak ve orta büyüklükteki işletmeler olarak adlandırılan KOBİ’ler, finansman gereksinimlerini karşılayabilmek için esnaf kredisine müracaat yapabiliyor. Birçok banka tarafınca sunulan uygun ödeme koşullu ve cazip faiz oranlı krediler, esnafların maddi güçlük çekmiş olduğu anlarda imdadına yetişiyor. Peki, esnaf kredisi almanın şartları ve istenen belgeler nedir? Bugünkü yazımızda minik esnaf ve KOBİ’lerin sunulan kredi seçeneklerinin ayrıntılarına değinmek istedik. İşte detaylar…

Esnaf Kredisi Iyi mi Alınır?

Türkiye’de yılda 250’den daha azca kişiye istihdam elde eden ve net maaş tutarı 40 milyon lirayı geçemeyen işletmelere KOBİ deniliyor. Vergi levhasına haiz olan işletmeler, herhangi bir ekonomik darboğaza düştüklerinde işletmeleri adına esnaf kredisine müracaat yapabiliyor. İşletmelerini büyütmek ya da finansman desteği sağlamak amacıyla esnaf kredisine başvuracak olan firmaların esnaf kredisi alma şartları ve lüzumlu belgelerin neler bulunduğunu bilmeleri gerekiyor. Bireysel kredilerden değişik bir prosedüre haiz olan esnaf kredisi seçenekleri, işletmelerin finansal durumlarının incelenmesi açısından oldukça kapsamlı bir değerlendirme sonucu onaylanabiliyor.

Eğer KOBİ olarak esnaf kredisine başvuruda bulunmak istiyorsanız, kullanmak istediğiniz kredinin esnaf kredisi kapsamına girmesi için bireysel değil işletmeniz adına müracaat yapmanız gerekiyor. Bu durumda nakdi ya da gayri nakdi olarak ne kadar finansman desteğine ihtiyacınız bulunduğunu belirledikten sonrasında istediğiniz bankaya şahsen müracaat yaparak kredi talebinizi iletebilirsiniz. İlgili banka, sizden işletmenize dair çeşitli belgeler ve dokümanlar hazırlamanızı isteyecek ve bu şekilde kredi sürecinizi başlayacaktır.

Esnaf Kredisi için İstenen Belgeler Nedir?

Esnaf kredisi almanın şartları içinde başvurunun işletmeniz adına olması icap ettiğini belirtmiştik. Buna bakılırsa, müracaat yaptığınız banka şirketinizin mali durumunu değerlendirebilmesi için hem firmanın hem de şirket sahibi ve ortaklarının finansal durumlarını gösteren belgeleri ister. Bunun yanı sıra hem işletmenizin kurumsal kredi notunu hem de şirket sahiplerinin kredi notunu değerlendirir. Esnaf kredinizin onaylanması için bu mühim bir kriterdir. Eğer kredi notunuz düşükse, kredi notunuzu iyi mi yükseltebileceğinize dair detayları bankanızdan ya da mali müşavirinizden öğrenebilirsiniz.

Kredi notunun incelenmesi haricinde, işletmenizin tüm finansal tabloları da banka tarafınca detaylıca incelenir. Şirketinizin borcu olup olmadığı, gelir gider dengesi ve öteki alacakları da incelenerek esnaf kredisi başvurunuz değerlendirme aşamasına alınır.

Esnaf kredilerinde mühim olan bir öteki husus ise findeks çek raporudur. Bu raporda işletmenizin çek ödeme alışkanlıkları detaylı bir halde görülür ve son 13ay içinde çek ile ilgili tüm bilgilere ulaşılabilir.

Müracaat yaptığınız banka tüm işlemlerin peşinden ipotekli ya da ipoteksiz olarak işletmenizin kullanabileceği kredi limitini belirliyor. İpotek istenmesi tamamen bankanın tasarrufuna bağlı olsa da herhangi bir güvence göstermeniz, gereksinim, taşıt ve konut kredisinde olduğu benzer biçimde esnaf kredisinin de daha süratli sonuçlanmasını sağlıyor. Alacağınız esnaf kredisinin vadesi 120 aya kadar uzayabildiği benzer biçimde daha kısa vadelerde de kredi talebiniz cevaplanıyor. Kredi vadesinin uzunluğunu ise işletmenizin ve ortaklarınızın kredibilitesine bakılırsa belirleniyor. 

Esnaf Kredi için istenen belgeler ise şunlardır:

  • İşletme sahibi ya da var ise ortaklarının T.C kimlik numaralı nüfus cüzdanı ve fotokopileri
  • Firmanın vergi levhası
  • Şirket imza sirküleri
  • Oda kayıt ve Tecim sicil belgesi
  • Son iki senelik bilanço ve gelir tablosu
  • Şirkete ya da ortaklara ilişkin mal varlığı dökümü

Ne olursa olsun okuyun: Esnaf Faizsiz Kredi Iyi mi Alabilir?


Evde Esnaf Kredisi ek işi nasıl yapılır ?

Evde Esnaf Kredisi Ek işi sayesinde para kazanmak ister misiniz? Esnaf Kredisi ek iş yapmak ücretsizdir.

Yapmanız gereken sadece aşağıdaki iletişim formundan “AD-SOYAD ve YORUM alanına Esnaf Kredisi ek işini yapmak istiyorum yorumunuzu bırakarak, sitemizin sizi ilgili firmaya ilgili Esnaf Kredisi ek iş için yönlendirmesini sağlar.”. E-POSTA adresinizi doğru yazınız. Esnaf Kredisi ek işi için en kısa sürede sizlere geri dönüş eposta adresinize yapılacaktır.
Evden ek iş yaparak para kazanmak için Esnaf Kredisi ek işi için yorum yapmanız.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir