Evden Ek İş Almanya’da iş imkanları, Yaşam ve Emek verme İzni Almak

Almanya’da iş imkanları, Yaşam ve Emek verme İzni Almak


2 dünya savaşı sonrasında Almanya’da genç ve adam nüfusunda yaşanmış olan ağır yitik, ülkenin inşa sürecinde fizyolojik güce gerekseme duymasına niçin olmuştur. Türkiye başta olmak suretiyle birçok ülkeden yoğun bir iş gücü göçü alan Almanya, günümüzde nüfusunun kalabalıklaşması ile minimum fizyolojik iş gücüne gerekseme duymaktadır. Sadece hızla gelişmeye devam eden teknoloji ile beraber ülke daha oldukca alanında tecrübeli ve donanımlı bireylere istihdam sağlamaya adım atmıştır. Her ne kadar beyin göçünün revaçta olduğu bir dönemde olunsa da her ülkede olduğu benzer biçimde Almanya’da da hizmet sektöründe çalışacak işçi talebi devam etmektedir. Bilhassa Türk vatandaşları için Almanya’da iş imkanları oldukça geniş olurken ülkenin gerek fizyolojik gerekse beyin göçü almış olduğu ülkelerin başlangıcında Türkiye gelmektedir. Bundan dolayı Türklerin Almanya’da iş bulma olasılığı oldukça yüksektir.

Almanya’da Çalışmak

Almanya’daki işgücü piyasasında bulunan oldukca sayıda kaide ve yasa sebebiyle ilk olarak bazı şartları yerine getirmeniz gerekir. Bu şartlar her ne kadar dil ve emek verme izni olarak bilinse de her firmanın kendi şartları bulunmaktadır. Sadece hangi meslek grubundan olursanız olun Almanya’ya gitmeden ilkin işinizi Türkiye’deyken bulmanız gerekir. Almanya’da iş imkanları yakaladığınızda firmanın istediği evrakları ve şartları kendi ülkenizde toparlamanız daha kolay olacaktır.

Ne olursa olsun okuyun: Almanya’da Çalışmak – Almanya’da İşçi Maaşları

Almanya Emek verme İzni Iyi mi Alınır?

Almanya’da çalışmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının alması ihtiyaç duyulan vize Almanya Emek verme vizesidir. Almanya konsoloslukları yada Almanya büyükelçiliklerine meydana getirilen Almanya emek verme izni vizesine başvurabilmeniz için Almanya’da bulunan bir firmadan teklif almanız ya da kendi bulduğunuz işyeri ile anlaşmış olmanız gerekmektedir. Türk vatandaşlarının kendi imkanları ile buldukları işte çalsın bilmesi için oradaki şarkıları elde etmiş olması gerekir. Bunun yanı sıra Almanya yetkililerinin belirlediği kriterlere uygun olunması da gerekmektedir.

Almanya’da üniversite okuyan kişiler mezuniyetten itibaren 18 ay içinde niteliklerine bakılırsa bir iş bulmuş olduğu takdirde Almanya hükümetinden oturum ve emek verme izni alabilmektedir. Üniversite öğreniminizi tamamladıktan sonrasında Türkiye’ye dönüş yaptıysanız, tekrardan Almanya’ya dönerek iş bulabilmek için 6 aylık bir vize almaya hak kazanırsınız. Bu süre zarfında niteliklerinize uygun bir iş bulduğunuz takdirde Almanya’daki Yabancılar Şubesi’ne çalışmaya bağlı oturum izni başvurusunda bulunabilirsiniz.

Türkiye’de herhangi bir üniversiteden alınmış diplomanız bulunuyorsa, diplomanın Almanya’da bulunan üniversitelerin diplomaları ile denk olması gerekir. Türkiye’de aldığınız mesleki eğitiminizin Alman meslek eğitimine denkliğinin tespit edilme işleminin gerçekleşmesinin arkasından alacağınız belge ile Almanya emek verme izni vizesi başvurusunda bulunabilirsiniz. Eğer Almanya’da çalışmak istediğiniz süre zarfı 90 günü aşmıyorsa Almanya Schengen vize başvurusunda da bulunabilirsiniz.

Emek verme Vizesi İçin Lüzumlu Evraklar Nedir?

Almanya emek verme izni vizesi müracaat yapmak için Ulusal Vize (D tipi)  başvurusunda bulunmanız gerekir. Müracaat esnasında emek verme amaçlı gittiğinizi vize türünün evraklarına ek olarak hazırlayacağınız evraklarla belirtmelisiniz. Ulusal Vize için lüzumlu evrak sıralaması şu şekildedir;

 • Müracaat Formu
 • Geçişlik
 • 2 Tane Biyometrik Fotoğraf
 • Yeni Kimlik Kartı Fotokopisi
 • Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 • Daha Ilkin Yapılmış Evlilikler
 • Çocuklarınıza Ilişkin Kimlik Detayları
 • Boşanmalar
 • Anne Ve Baba Hakkında Bilgiler
 • İkametgah Belgesi
 • Sıhhat Sigortası
 • Mesleki Gelişimi Açıklayan Özgeçmiş, Diplomalar, Karneler, Sertifikalar, İş Sözleşmesi Vb. ( Almanca Tercümeleriyle)
 • Somut İş Teklifi
 • Emek verme Biçimi
 • Senelik Brüt Maaşı
 • Yabancı Yüksek Tahsil Mezuniyet belgesi
 • Yurt Dışından Alınmış Mesleki Eğitim Belgesi Ve Denklik Tanıma Belgesi Ya Da Almanya’dan Alınmış Mesleki Eğitim Belgesi
 • Ticari Sicil Kaydı Ya Da Almanya’daki Şirket Tarafınca Verilmiş Kıyaslanabilir Belge

Almanya’da Çalışmak İçin Dil Lüzumlu Midir?

Çalışacağınız kurum bilişim teknolojileri yada mühendislik alanı ilgili ise dil sertifikası ibrazı gerekmez. Sadece çalışacağınız kurum bu mesleklerin dışındaysa Almanya emek verme izni vizesi başvurusu yaparken dil yeterliliği belgesi ibraz etmeniz gerekir. Ilk olarak Almanya emek verme izni vizesi alabilmeniz için gelirken aşamalardan birisi oturum iznidir. Oturum izni alabilmek için talep edilen dil düzeyi asgari düzeyde olan A1 dil düzeyidir. Bu düzeyde olduğunuzu belgelemek için Alman yetkililerin hazırladığı dil kurslarına katılıp sınavlardan başarı elde etmeniz gerekir. Sınavdan minimum A1 sertifikasını kazanacak derecede başarı kazanmış olduğunuz takdirde A1 dil yeterlilik sertifikasını alabilirsiniz.

Almanya’da İstihdam Edilen Meslek Grupları

Almanya’da mühendislik ve bilişim teknolojileri alanında çalışan yeterince nitelikli personel bulunmaması sebebiyle bu alanlarda bayağı fazla istihdam sağlanmaktadır. Sadece işverenin talebine ve işçinin niteliklerine bakılırsa öteki meslek gruplarında da iş bulmak mümkündür.

Ne olursa olsun okuyun: Yurt Haricinde Yüksek Maaş Veren Ülkeler


Evde Almanya’da iş ek işi nasıl yapılır ?

Evde Almanya’da iş Ek işi sayesinde para kazanmak ister misiniz? Almanya’da iş ek iş yapmak ücretsizdir.

Yapmanız gereken sadece aşağıdaki iletişim formundan “AD-SOYAD ve YORUM alanına Almanya’da iş ek işini yapmak istiyorum yorumunuzu bırakarak, sitemizin sizi ilgili firmaya ilgili Almanya’da iş ek iş için yönlendirmesini sağlar.”. E-POSTA adresinizi doğru yazınız. Almanya’da iş ek işi için en kısa sürede sizlere geri dönüş eposta adresinize yapılacaktır.
Evden ek iş yaparak para kazanmak için Almanya’da iş ek işi için yorum yapmanız.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir